V prostorách olomoucké Galerie Šantovka bude v úterý 26. září od 16 hodin slavnostně otevřena výstava s názvem Poslední vízum – mapující osudy občanů židovského původu, kteří uprchli z Evropy do Šanghaje.
Kdy: 26. září 2017 – 26. říjen 2017 od 9:00 do 21:00 hodin
Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 začali Židé utíkat z nacistického Německa. Jedním z jejich cílů se stala čínská Šanghaj. V dalších letech se proud uprchlíků rozšířil nejen na nacistické Německo, ale i na další nacisty okupované země. Masivní příliv uprchlíku do Šanghaje byl zaražen až po japonském útoku na americkou základnu Pearl Harbor v prosince 1941. V období mezi lety 1933 – 1941 do Šanghaje uprchlo více jak 18 000 lidí židovského původu.
Z předválečného Československa do Šanghaje uprchlo 185 spoluobčanů židovského původu. Výstava nabídne příběhy jednotlivých lidí a rodin pocházejích z mnoha zemí Evropy, popis jejich útěku, života v Šanghaji či let prožitých v ghettu. Výstava umožní divákům lépe porozumět nedávné historii nahlédnutím do každodenního života Židů a Číňanů, kteří se společně bránili rozpínání Japonska – spojence nacistického Německa.
Výstava je organizována při příležitosti 10. výročí založení Konfuciova institutu Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se Shanghai Jewish Refugees Museum.
Kde: Galerie Šantovka, Polská 1, Olomouc