Masopust na českém venkově představoval období plné svateb, zabijaček a vášnivých tancovaček. Vesnice se ožívaly divadelními scénkami, zcela věnovanými tématu Masopustu, a v ulicích se rozprostíraly průvody pestrobarevných masek, zvoucích všechny k účasti na této vzrušující události.

Věřte nebo ne, Masopustní obchůzky v Hamrech na Hlinecku jsou svědky nesmírně bohaté historie. Tyto spontánní události probíhají nepřerušovaně po několik generací a přesto zůstávají věrné svým tradičním kořenům. Masek se do kostýmů většinou převlékají muži, a tak při průvodu uvidíte laufr, ženušku, kobylu s rasem, židy, turky, slaměné postavy a kominíky.

Až zakončíte sledování této úžasné maškarády, nezapomeňte se zastavit na krátký odpočinek a připojit se k večerní zábavě v místním hostinci.

Hamry u Hlinska jsou jednou z mála obcí, kde se tradice staročeských maškar dodržuje dodnes. Tyto události se konají jednou za rok na závěr církevního období, kdy masopůst oznamuje svůj příchod. Tato masopustní obchůzka v Hamrech se v podstatě nijak nezměnila od svého vzniku před více než 100 lety.

Tradiční průvod zahrnuje 21 maskových postav, do kterých se stále převlékají výhradně muži. V čele průvodu kráčí laufr, ženuška, za nimi následují kobyly, rasové, židé, kominíci a slamění.

Maškara byla v Hamrech nedílnou součástí už za první republiky a možná i v době Rakouska-Uherska. Během druhé světové války se však maškarní obchůzky nekonaly.

Od roku 2010 jsou Masopustní obchůzky v Hamrech u Hlinska opětovně obnoveny v plné parádě, zachovávajíce si svoji autentickou atmosféru, a to díky jejich zařazení na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Přijďte se připojit k této úžasné akci a staňte se součástí této historické tradice!