Město Kašperské Hory pořádá nultý ročník festivalu s názvem Filmové Kašperské Hory – Šumava a Bavorský les na plátně i mimo něj. Festival bude probíhat během školních podzimních prázdnin od pátku 27. 10. do neděle 29. 10. 2017.

Kdy: 27. říjen 2017 – 29. říjen 2017

Filmové Kašperské Hory – Šumava a Bavorský les na plátně i mimo něj

Kromě filmů a besed čeká návštěvníky bohatý doprovodný program.  Na pivních minislavnostech ochutnají speciální festivalový ležák, děti si užijí bublinářskou show a loutkové divadlo a chybět nebude ani jarmark, tvořivé dílny nebo vernisáž nové expozice v prostorách radnice. Ozdobou pátečního slavnostního zahájení nebudou jen významní hosté, ale také soška Českého lva.

Festival Filmové Kašperské Hory – Šumava a Bavorský les na plátně i mimo něj se koná jako součást Programu přeshraniční spolupráce         Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, cíl EÚS 2014 – 2020, projekt 127 „Po stopách Karla IV.“

Ústředním filmem festivalu je film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. „Během slavnostní projekce tohoto filmu v pátek večer budou mít diváci ojedinělou příležitost setkat se s Menzelovým dvorním kameramanem a držitelem Českého lva za nejlepší kameru k tomuto filmu Jaromírem Šofrem. Ten společně se svým žákem a druhým kameramanem filmu Klausem Fuxjägerem zavzpomíná na natáčení na barokním mlýně Sterzmühle nedaleko Hartmanic.

Z filmové nabídky si vyberou všechny věkové kategorie. Promítat se budou pohádky Jiřího Stracha, Jana Svěráka či Dany Vávrové. Českou celovečerní produkci zastoupí filmy Vůně vanilky a Vrásky z lásky. Naopak německou produkci bude reprezentovat film Räuber Kneissl německého režiséra Marcuse Heinricha Rosenmüllera. Hlavní festivalové filmy budou opatřeny českými, resp. německými titulky. Vstup na veškerá promítání a besedy je zdarma.

Filmové Kašperské Hory – Šumava a Bavorský les na plátně i mimo něj

Protiváhou hraných celovečerních filmů budou krátké němé filmy, dokumentující zimní Šumavu na přelomu 20. a 30. let 20. století. Atmosféru historické Šumavy přiblíží ve svých promluvách Petr Hudičák z Musea Fotoateliér Seidel nebo šumavský patriot Emil Kintzl. Šumavu očima profesora botaniky Františka Malocha představí manželé Kožíškovi.

V sobotu doplní filmový program staročeský jarmark a pivní minislavnosti na náměstí. Své pivní speciály představí tři šumavské mini pivovary – Kašperskohorský pivovar, Pivovar Lyer z Modravy a Pivovar Kvilda.  Společně pro tuto příležitost uvařily speciální festivalový ležák. „Bohemka 11 je světlý „bohemian ale“ chmelený za studena chmelem Kazbek, který dodává pivu svěží jemné citrusové aroma. Je dobře pitelný, vyvážený a příjemně hořký. Název Bohemka odkazuje na použití ryze českých surovin,“ popisuje sládková Kašperskohorského pivovaru Saša Michalová. Kromě piva si budou moci návštěvníci zakoupit tradiční pochutiny. Atmosféru na náměstí zpříjemní vystoupení místních kapel Rankl Sepp a AGE.

Dětské návštěvníky bezpochyby osloví venkovní vystoupení bublináře Václava Strassera a loutková představení Divadla Kvelb. V informačním středisku Národního parku Šumava se mohou navíc zábavnou formou poučit o šumavské přírodě a lesní zvěři a v rámci tvořivých dílen vyrobit vlastní stromy typické pro českou i bavorskou stranu Šumavy.

V sobotu dopoledne proběhne v prostorách radnice vernisáž, která potěší zájemce o historii a malířství. V přízemí jsou instalovány obrazy se šumavskou tematikou Jaroslava Němce. První patro radnice zdobí reprodukce královských listin z let 1345-1794.

Kde: Náměstí 1, Kašperské Hory

Více informací naleznete na www.kasphory.cz