Návštěvníci se mohou těšit na trubače, sokolníky s dravými ptáky, šermíře či kejklíře. Pro děti i pro dospělé jsou připraveny hry a soutěže.

Kdy: 23. září 2017 – 24. září 2017 od 9:00 do 17:00 hodin

Svatováclavské slavnosti na hradě Svojanově 2017

Výletníci najdou pobavení v areálu historického sídla i v podzimním období. Správa hradu na 23. a 24. září naplánovala tradiční svatováclavské slavnosti.

Základem svatováclavských slavností je legenda o svatém Václavovi, jejíž ztvárnění vezmou do svých rukou účinkující pod vedením letohradského spolku Honorata. Historickou část programu doladí ukázky zbraní a jejich vývoj v průběhu staletí. Dostaví se i mistr kat, aby povyprávěl o své práci. Nebudou chybět ani tanečnice a humorné scénky se šermíři. V dalším doprovodném programu se Honorata vzdala některých běžných standardů, které jsou na hradě zažité.

Tentokrát návštěvníci neuvidí sokolníky a kejklíře. Nově jsme vybrali psí tanec a agility. Slavnosti pobaví děti i dospělé.

Výletníci nepřijdou ani o prohlídky památky s komentovaným výkladem. Hrad Svojanov má v září brány otevřené každý den od 9:00 do 17:00 hodin, program po oba dny začíná v 9:30 hodin.

Do počátku 19. století hrad Svojanov vkročil jako romantická zřícenina, kde jedinou zachovanou a užívanou stavbou byla vstupní budova, sloužící jako kanceláře a byty pro úředníky správy velkostatku. Po roce 1800 byl v duchu dobových tendencí, kdy se šlechta ráda vracela k minulosti, znovu dostavěn a zastřešen původní hradní palác.

Svatováclavské slavnosti na hradě Svojanově 2017

Byl upraven k obytným účelům a vznikl tak malý pohodlný zámeček uprostřed starých zřícenin. Po požáru v roce 1842 byl spolu se vstupní budovou upraven v empírovém stylu. Tento zámeček nesloužil k trvalému bydlení, svým majitelům sloužil jako místo občasných pobytů. Jezdili sem za zábavou a pořádali hony v okolních hlubokých hvozdech. Zámeček byl vyzdoben četnými loveckými trofejemi.

K prohlídce hrad nabízí tři trasy. Okruh A představuje interiéry empírového paláce z 19. století, okruh B středověká sklepení s mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů s ukázkou života hradní posádky a okruh C venkovní areál s gotickou zahradou a rozhlednou na vrcholu břitové věže.

Pro návštěvníky je otevřena restaurace s možností venkovního posezení a občerstvení v areálu odpočinkové zóny v předhradí. V měsíci září je hrad Svojanov otevřen denně včetně pondělků od 9:00 do 17:00 hodin.

Kde: Hrad Svojanov

Vstupné:

Plná cena: 150 Kč
Snížená cena: 70 Kč
Rodinné vstupné: 320 Kč

Více informací naleznete na www.svojanov.cz