Výstava Poklady v českých keramických obkladech v Centru stavitelského dědictví Plasy ukazuje vývoj keramických obkladaček a dlaždic na produkci zejména továrny v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze.

Kdy: 19. březen 2017 – 26. listopad 2017 od 10:00 – 17:00 hodin

Poklady v českých keramických obkladech

V neděli 19. března 2017 otevřelo Národní technické muzeum v prostorách Centra stavitelského dědictví Plasy pro veřejnost novou výstavu věnovanou tradici českých keramických obkladů.

Národní technické muzeum otevřelo v loňském roce nově renovovaném památkově hodnotném prostoru hospodářského zázemí kláštera v Plasích Centrum stavitelského dědictví. Jedná se o unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Poklady v českých keramických obkladech

Nejstarším vystaveným exponátem je raně gotická dlažba, která se našla přímo v Plasích při archeologickém výzkumu zdejšího cisterciáckého kláštera. Průmyslová velkoprodukce keramických obkladů u nás začala koncem 19. století. Vzniklo zde mnoho menších továren na výrobu dlaždic a obkladaček. Poměrně záhy se do popředí dostaly tři české továrny na keramiku v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze, které se do budoucna staly výraznými světovými producenty udávajícími všeobecné trendy.

Autoři výstavy pamatovali i na dětské návštěvníky. Ti si v tzv. kreativních zónách budou moci vyzkoušet svou zručnost a nápaditost při tvoření různých mozaik a tangramů.

Kde: Centrum stavitelského dědictví, Pivovarská 5, Plasy

Vstupné na akci je zcela zdarma.

 

Více informací o výstavě naleznete na www.muzeum-plasy.cz