V pondělí 16. října startuje již 10. ročník Zvěřinových hodů. Přijďte ochutnat zvěřinovou paštiku, výpečky z divočáka či zvěřinové ragú na červeném víně, které pro vás připraví šéfkuchař Luděk Hauser. Kromě gastronomických specialit se můžete těšit i na čepované pivo.

Kdy: 16. říjen 2017 – 22. říjen 2017

Zvěřinové hody v Masných krámech

Zvěřinové hody v Masných krámech nabídnou následující speciality:
Hruškovice s hruštičkou
Zvěřinová paštika paní nadlesní, ve slanině balená, brusinkový přeliv, bílé pečivo
Silný vývar z bažanta se zeleninou a nudlemi
Výpečky z divočáka, červené zelí, bramborové knedlíky
Smažené kančí řízečky s mandlemi na švestkové omáčce, šťouchaný brambor
Zvěřinové ragú na červeném víně provoněné bylinkami, špekový knedlík
Jelení plec se šípkovou omáčkou, plněná hruška, houskový knedlík
Pečená divoká kačena, červené zelí, ½ bramborový a ½ špekový knedlík
Fořtova jehla /divočák, daněk, div. kachní prsa, slanina, sušené švestky/, bramborové krokety
Ořechová palačinka s rumovou zmrzlinou, šlehačka

Kapacita restaurace Masné krámy je 200 míst. Restaurace je otevřena denně, v pondělí až čtvrtek od 10:30 do 23:00 hodin. V pátek a sobotu od 10:30 do 24:00 hodin a v neděli od 10:30 do 21:00 hodin.

Zvěřinové hody v Masných krámech

Historie Masných krámů a restaurace Masný krámy

Počátky masných krámů
Na dnešním místě v Krajinské ulici se masné krámy nacházejí již více než 650 let. Masné krámy se zpočátku nacházely na Rynku – tedy na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. Byly původně dřevěným stavením (nebo spíše souborem menších dřevěných krámků) a vznikly na přelomu 13. a 14. století. První písemná zmínka pochází z roku 1336 (24. června), kdy město zaplavila při povodni voda dosahující právě až k masným krámům.

653 let na stejném místě
Karel IV. nařídil v roce 1364 (19. února) masné krámy stojící na Rynku zbourat kvůli hygieně a šířícímu se zápachu. Nové místo bylo nalezeno v Krajinské ulici, na místě, kde dnes stojí restaurace Masné krámy. Umístění nových masných krámů mělo svou logiku. V Krajinské ulici totiž v té době žilo mnoho řeznických mistrů. Nová stavba byla také dřevěná. Jak název napovídá, sloužil objekt od samotného počátku ke zpracování a prodeji masa.

Zvěřinové hody v Masných krámech

463 let historické budovy
Současná budova masných krámů pochází zřejmě z roku 1554 (někteří autoři však uvádějí i léta 1560 i 1564). Jde o stavbu bazilikového půdorysu. Prostřední vysoká hala byla určena obyvatelům města – tedy veřejnosti, v obou postranních nižších halách se nalézaly jednotlivé řeznické krámky zevnitř přístupné nakupujícím arkádami. Zvenčí existovaly samostatné vstupy pro zásobování a to jak ze dvora, tak i z ulice. Západní průčelí je dochováno jako renesanční s cimbuřím a střílnami na atice, vlastní štít tvoří tzv. vlaštovčí ocasy. Východní průčelí bylo přestavěno někdy na počátku 30. let 19. století, zřejmě 1831. Kamenný zdvojený renesanční portál je původní. Krámky doznaly změn v průběhu 19. století, kdy byly stavebně upraveny. Omezený řeznický provoz (porážení drobných zvířat včetně telat) na dvoře masných krámů se na místě udržel až do roku 1899. Pak se zpracování masa definitivně přesunulo do nových městských jatek na Pražském předměstí a jednotlivé krámky byly rozprodány.

63 let restaurace Masné krámy
Po 2. světové válce se kvůli havarijnímu stavu vážně uvažovalo o demolici celého objektu. Naštěstí nakonec padlo opačné rozhodnutí. Na restauraci byla historická budova přestavěna v průběhu roku 1953 podle projektu architekta J. Fidry. Restaurace se jménem Masné krámy pak byla pro veřejnost slavnostně otevřena 1. října 1954. Masné krámy rychle získaly značnou popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 musely být Masné krámy uzavřeny a po pětileté odmlce byly znovu otevřeny 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly voleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Nábytkové vybavení interiéru má jednoduchý a účelový charakter a svými výrazovými prvky také evokuje historickou sounáležitost se stavbou.

Kde: Masné krámy, Krajinská 13, České Budějovice

Více informací naleznete na www.masne-kramy.cz