Patříte mezi příznivce dávné historie? Zajímají vás příběhy velkých králů, carů, císařů a šlechticů, kteří se díky svojí minulosti zapsali do dějin? Pak jistě oceníte 5 výstav velkých panovníků, kteří mají v těchto dnech v ČR výstavu.

FRANTIŠEK JOSEF I. V OLOMOUCI

Dne 21. listopadu uplynulo sto let od úmrtí rakouského císaře Františka Josefa I. ( 1830 – 1916 ), jenž setrval na trůně celých 68 let a řadí se tak k nejdéle vládnoucím panovníkům v historii. K tomuto výročí byla uskutečněna výstava v sále sv. Kláry v olomouckém Vlastivědném muzeu, kde bude k vidění až do neděle 19. února. Je tu připomenuta nejenom návštěva z roku 1848, kdy se v trůním sále Arcibiskupského paláce tehdy osmnáctiletý arcivévoda František ujal vlády, ale i předchozí a pozdější pobyty.

Mezi exponáty najdou zájemci i řadu unikátů. Příkladem je soubor průsvitných mozaik používaných ke slavnostnímu osvětlení města ve večerních hodinách. Nechybí ani autentické předměty z osobního majetku císaře, jako například císařův dětský stolek či jeho maršálská uniforma. Součástí výstavy jsou také památeční předměty – pero, kterým se císař v Olomouci podepsal nebo terč, do kterého vystřelil. Návštěvníci včetně dětí si mohou také vyzkoušet dobové šaty a vyfotit se na židli s Františkem Josefem po pravici a jeho ženou Alžbětou Bavorskou po levici.

Výstava je otevřená denně kromě pondělí a úterý. Samostatné vstupné stojí 80 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 180 Kč.

PORTRÉTY ŠLECHTY V MORAVSKÉ GALERII V BRNĚ

Výstava panovníků v Moravské galerii v Brně může vyznít zábavně, nostalgicky, zasněně či akčně. Nicméně budete mít o zábavu postaráno. Fotografie si můžete prohlédnout až do Velikonoc, tedy do neděle 16. dubna, kde jsou k vidění ve výstavních sálech Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Výstava s názvem Šlechta před objektivem: Ateliérové portréty aristokracie ze sbírek Moravské galerie poukazuje na portréty a druhou polovinu 19. století, kdy fotografické portréty díky využití vizitek prožívaly svůj největší rozmach.

K vidění budou včetně šlechty Rakousko-uherské monarchie také panovnická dynastie Habsburků. Čekají na vás například oblíbené živé obrazy, dvojníci či pánové převlečení do ženských šatů.

Otevřeno denně kromě pondělí a úterý, vstupně platí do celé budovy. Dospělí zaplatí 100 Kč, děti, studenti a senioři 50 Kč, rodinné vstupné stojí 190 Kč.

CAR MIKULÁŠ II. V HODONÍNĚ

Počátkem roku 2017 uplynulo 100 let od nedobrovolné abdikace posledního ruského cara Mikuláše II. Na počest této události se uskutečnila výstava, která jako jediná v České Republice nechá nahlédnout do nelehkého života posledního ruského cara, který byl se svojí ženou, dětmi a služebnictvem zavražděn v roce 1918.

Návštěvníci mají možnost vidět výstavu prezentující osobnost a život posledního cara. Výstava se věnuje pouze období vlády cara, ale komplexně celému jeho nelehkého života. Na výstavě panovníků budou prezentovány unikátní exponáty spojené přímo s carem Mikulášem II.

Výstava započne 27. ledna a potrvá do 28. května. Vstupné mají děti do 6 let zdarma, děti 6 – 15 let a ZTP/P za 10 Kč, studenti a důchodci za 15 Kč a dospělí zaplatí 30 Kč.

KORUNY A KLENOTY V OSTRAVĚ A JIHLAVĚ

Ostravské muzeum představilo desítky unikátních replik korunovačních klenotů významných říší Evropy. Návštěvníci mají mimořádnou příležitost potěšit se skvosty, které nosili panovníci známých říší Asie, panovníci v Americe či panovníci afrických kmenů.

Vystavena je například Svatoštěpánská koruna Uherského království nebo také císařská koruna, jablko a žezlo panovníka Rudolfa II. Zastoupena je také celá škála korun, prezentující doposud vládnoucí panovníky Velké Británie. Výstava je doplněna fotografiemi nejznámějších evropských korunovačních katedrál. Speciální část tvoří přehled dosud vládnoucích panovnických rodů v Evropě. Nizozemí, Dánsko, Švédsko a Velká Británie mají zastoupeny své královské koruny na výstavě.

Výstava je otevřena denně ve všední den od 9:00 do 17:00, v sobotu od 9:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Základní vstupné stojí 70 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 150 Kč.

V hotelu Gustav Mahler v Jihlavě se uskutečnila výstava k výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Výstava připomíná nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka.

Exponáty panovníků ve speciální vitríně doplňují zajímavosti a perličky z jejich dlouhé historie opředené různými legendami. Kromě samotných mistrovských replik klenotů představíme i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Výstava panovníků je otevřena kromě pondělí, ve všední den od 9:30 – 16:30, v sobotu a neděli od 10:00 – 16:00 hodin. Dospělí zaplatí za lístek 100 Kč, senioři a studenti vysokých škol 70 Kč, studenti středních škol 60 Kč a děti 50 Kč.