Již po pětadvacáté bude na konci léta Plzeň fandit divadlu. Od 13. do 21. září zde proběhne další ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který představí přední soubory z Ruska, Polska, Maďarska a České republiky.

Kdy: 13. září 2017 – 21. září 2017

Mezinárodní festival Divadlo

Letošní 25. ročník mezinárodního festivalu Divadlo nabídne inscenace předních souborů z Belgie, Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Letos festival přinese více zahraničních divadel – celkem osm v hlavním programu. Navíc všechny mezinárodní inscenace měly premiéru v loňském roce. Návštěvníci tak uvidí výběr toho nejzajímavějšího, co evropská, a samozřejmě domácí, scéna v současné době nabízí.

Program zahraničních hostů

S jednou z nejvýraznějších současných inscenací na belgické scéně přijíždí do Plzně bruselský soubor Das Fräulein (Kompanie). Černá komedie Smutek režisérky a herečky Anne-Cécile Vandalem ironizuje módní vlnu severské depresivní krimi, ale zároveň se vyslovuje k nárůstu extremismu v evropské politice. Multimediální představení zavádí diváky mezi svérázné obyvatele jednoho malého dánského ostrova. Sem přijíždí ambiciózní krajně pravicová politička, aby zahladila potenciálně skandální smrt své matky, již našli oběšenou na dánské vlajce uprostřed vsi. Inscenace zajímavě využívá projekce nebo kamery, které odhalují vnitřky typicky severských domků, stojících přímo na scéně.

Mezinárodní festival Divadlo

Poprvé se letos v Plzni představí významný polský režisér Michał Borczuch se svou inscenací Vše o mé matce divadla Teatr Laźnia Nowa z Krakova. Se slavným filmem P. Almodóvara má tato inscenace společné pouze zaujetí pro nelehké osudy žen. Režisér i jeho hlavní herec Krzysztof Zarzecki se vracejí do 80. let, kdy obě jejich předčasně zemřelé matky ještě žily. S nimi ožívá i atmosféra pozdně totalitního Polska a „obyčejné“ životy jeho obyvatel.

Živou hudbu a příběh skladatele Tomasze Sikorského, průkopníka minimalismu, spojuje inscenace Holzwege dramatičky Marty Sokołowské v režii Katarzyny Kalkat z varšavského divadla TR. Život rozervaného umělce ubíjeného životem v totalitě rekonstruují tři skvělí herci ve dvou navzájem si protiřečících variantách, jež nakonec překlenou věcné a zároveň vřelé vzpomínky Sikorského přítele, skladatele a klavíristy Zygmunta Krauzeho, který inscenaci živě doprovází.

Návštěvníci festivalu budou mít letos výjimečnou příležitost vidět velmi úspěšnou maďarskou dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, kterou v předním budapešťském divadle Vígzsínház režisér Michal Dočekal. Inscenace boří obvyklé jevištní iluze – techniku mají diváci možnost sledovat přímo „v akci“, navíc herci ztvárňují postavy tíživého příběhu na vysoké úrovni.

Z Maďarska do Plzně přijede také divadlo Katona József Színház s Gogolovým monodramatem Bláznovy zápisky režiséra Viktora Bodóa. Ve „one man show” v podání Tamáse Keresztese přichází před očima diváků o rozum carský úředníček Popriščin.

S titulem nejlepší maďarské inscenace roku přijíždí do Plzně maďarskojazyčný rumunský soubor Národního divadla Tărgu-Mures. Hlavním hrdinou ironického románu Klid Attily Bartise je spisovatel Andor, který se už patnáct let stará o matku, bývalou slavnou herečku, poté co přestala vycházet z bytu. Patologie vztahu mezi synem a matkou odráží patologii společenských vztahů 80. let.

Pohled na slovenské divadlo „malých forem”, který na festivalu ještě nebyl zastoupen, nabídne hostování Bratislavského bábkového divadla s hravou a nápaditou inscenací Na slepičích křídlech v režii Kataríny Aulitisové. Inscenace nevyužívá loutky, ale živé herce, z nichž dvě hlavní představitelky získaly nominace na cenu Dosky. Jde o hořké i humorné vyprávění příběhu dospívajícího děvčete, vyrůstajího v Československu v padesátých letech. O její touze stát se vzornou pionýrkou a občankou a o prozření, když se matka hlavní hrdinky ocitne ve vězení.

S dynamickou inscenací Bůh je DJ z prostředí baru plného obrazovek a světel zavítá do Plzně mladý bratislavský soubor Divadla Petra Mankovského. Režisér Šimon Ferstl zasadil hru autora píšícího nyní především pro berlínské divadlo Schaubühne am Lehniner Platz do domácích poměrů. Velmi dynamická inscenace se zdánlivě povrchní formou dotýká zásadních otázek pravdivosti či iluze, ryzosti i předstírání v základních mezilidských vztazích.

To nejlepší z domácích inscenací

Výběr domácích inscenací odráží to nejzajímavější, co u nás vzniklo za uplynulou sezónu. Dvakrát je v programu zastoupen jako autor Henrik Ibsen: Nora (Domeček pro panenky) v režii Jana Nebeského z pražského Divadla pod Palmovkou a Divoká kachna Komorní scény Aréna v Ostravě mladého režiséra Davida Šiktance, který děj přesazuje do současného paneláku.

Z Prahy přijede také Dejvické divadlo s v britském stylu napsanou komedií Vzkříšení v režii Michala Vajdičky (bude uvedeno jak v rámci hlavního programu, tak i epilogu), Divadlo v Dlouhé s brechtovskou inscenací Hovory na útěku v režii Miroslava Hanuše a Jana Borny, kde důležitou roli hrají excentrické písně kapely Tiger Lillies. Své zastoupení budou mít v Plzni i „menší” pražské soubory: Divadlo Letí přiveze oceňovanou inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku) v režii Martiny Schlegelové, soubor Boca Loca Lab pak „ztišenou operu, poctu Umbertu Ecovi”, precizní a skvěle vystavěnou inscenaci Bludiště seznamů v režii Jiřího Adámka, která je celá složena z výčtů, seznamů, katalogů a rejstříků.

Soubor Masopust se v Plzni představí inscenací Lidový kousek v režii Ivany Uhlířové, Michala Kerna a Miloslava Königa, kteří vytvořili autorské představení složené z voicebandu, kabaretu, grotesky. Z Ostravy do Plzně zavítá ještě jedno divadlo – Divadlo Petra Bezruče s hravou kabaretně pojatou inscenací režiséra Lukáše Brutovského PS: … odepiš!, jejíž scénář je složený z citací archivních pohlednic ze 70. a 80. let.

Výjimečný divácký zážitek nabídne snad nejmenší představení z Naivního divadla Liberec, které kdy festival Divadlo viděl: magická a působivá inscenace Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých v režii Filipa Homoly se odehrává okolo podlouhlého stolu. Provokativní a až „brutální” pohled na Fráňu Šrámka a nadčasové téma vztahu mládí a zralosti nabídne inscenace Měsíc nad řekou v režii Anny Petrželkové ze Slováckého divadla Uherské Hradiště.

Z „domácích”, plzeňských, inscenací uvidí návštěvníci dvakrát Divadlo J. K. Tyla: Liduschka (Baarová), původní muzikálové ztvárnění vztahu herečky Lídy Baarové a Josepha Goebbelse v režii Romana Meluzína, a divadelní zpracování románového thrilleru Talentovaný pan Ripley režisérky Natálie Deákové. Divadlo Alfa na festivalu představí „neloutkovou” inscenaci Gazdina roba v režii Jakuba Vašíčka, která vznikla na základě stejnojmenné povídky Gabriely Preissové.

Tradiční epilog v druhé polovině festivalu nabídne jedno představení komedie Vzkříšení Dejvického divadla, dále Divadlo v Dlouhé s inscenací Lucerna v režii Hany Burešové a brněnské Divadlo Bolka Polívky s inscenací Šašek a syn s Bolkem Polívkou a jeho synem Vladimírem.

Doprovodný program festivalu

Hlavní divadelní program doplní opět off program, na kterém se bude podílet o. s. Johan či třeba Filmový klub Plzeň, worshopy divadelní fotografie a filmu i další doprovodné akce.

V prostoru U branky od 13. do 16. září proběhnou zdarma přístupné koncerty (Příhody kluka Bombarďáka, Jiří Jiráň & Botafogo, Green Smatroll) a dvě italská open-air představení pro rodiny s dětmi, která se budou hrát několikrát denně: Otto il Bassotto přiveze zábavnou a zběsilou klauniádu s balónky a elastickou gumou nazvanou Gumová hlava, Paolo Locci pak představení Hobo (tulák), ve kterém se akrobacie na tyči, volná akrobacie a manipulace s předměty mísí s tancem a zběsilostí.

Do prostoru Moving Station zamíří diváci na program připravený z.ú. Johan: autorskou inscenaci Internet věcí scénáristy a režiséra Jiřího Honzírka, která reaguje na aktuální společenské téma a vzniká jako pilotní projekt programové sekce Johan uvádí, dále na úspěšnou inscenaci Fragmenty milostných obrazů souboru Spitfire Company, který spojuje divadlo a výstavu 16 originálních uměleckých děl, představení Witajcie / Welcome polské performerky a tanečnice Aurory Lubos, taneční workshopy ProART Company a na česko-německý taneční projekt Oneness souborů ProART Company a Phase Zero Productions.

Filmový klub Plzeň připravil na 12. září do kina Měšťanská Beseda projekce snímků Phil Spector v režii Davida Mameta a dokumentu Červená režisérky Olgy Sommerové. Na festivalu nebudou také chybět tradiční worshopy divadelní fotografie a filmu.

Kde: Plzeň

Vstupné:

Vstupenky jsou k dispozici na www.plzenskavstupenka.cz

Více informací naleznete na www.festivaldivadlo.cz