Festival Bezručova Opava se uskuteční od 30. srpna do 27. září 2017. 60. ročník nabídne i další program, například koncerty Ivana Krále a Michala Prokopa.

Kdy: 30. srpen 2017 – 27. září 2017

Bezručova Opava – multižánrový kulturní festival – 150 let od narození Petra Bezruče

Festival Bezručova Opava se ve městě koná nepřetržitě již od roku 1958. Za dobu své existence samozřejmě prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů od literatury, přes divadlo a film až po hudbu. Festival se koná prakticky po celé září a nabízí desítky pořadů, které reflektují téma daného ročníku.

Petr Bezruč je literární pseudonym básníka Vladimíra Vaška. Narodil se 15. září 1867 v Opavě. V roce 1958 zemřel v Olomouci. Jeho jediná sbírka se původně jmenovala Slezské číslo, dnes Slezské písně. Spekuluje se však o tom, že autorem většiny básní ze sbírky Slezské písně ve skutečnosti není Vašek, ale jeho přítel Ondřej Boleslav Petr, který spáchal sebevraždu.

Bezručova Opava – multižánrový kulturní festival – 150 let od narození Petra Bezruče

Od 41. ročníku Bezručovy Opavy v roce 1998 je pro festival zvoleno sjednocující téma (Opava v Evropě, Evropa v Opavě nebo S humorem do nového tisíciletí), na které umělci směřují svůj projev. Za svou historii prošel festival několika obměnami a v dnešní době je možno v jeho rámci navštívit mnoho různých projektů z oblastí od výtvarného umění a literatury přes film, divadlo nebo hudbu až po happeningy nejrůznějších druhů. V době konání festivalu je možné si také zajít na besedu nebo přednášku na dané téma. Hosty festivalu bývají čeští, ale i zahraniční umělci a v programu bývají často zařazeny projekty vytvořené přímo na zakázku festivalu. V minulosti byli hosty festivalu například cestovatel Miroslav Stingl, filmař Jan Švankmajer, kapela Tata Bojs nebo hudebník Ilja Hurník. Na festivalu se také podílejí studenti a kantoři opavských základních i středních uměleckých škol.

Kde: Opava (různá místa ve městě)

Více informací naleznete na www.opava-city.cz