Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná 11. srpna. Vavřinecká pouť v Domažlicích je největší národopisná slavnosti Chodska – dudáci a folklórní soubory z celé České republiky, jarmareční scéna, představení zahraničních souborů.

Kdy: 11. srpen 2017 – 13. srpen 2017

Chodské slavnosti – Vavřinecká pouť 2017

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti patří vůbec k nejstarším a největším národopisným slavnostem v České republice, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí.

Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10.00 hodin. Pouť byla původně církevní slavností, konanou na památku světce, jemuž byl objekt (kostel, kaple) vysvěcen.

Od 19. století získala i zábavný charakter, po mši svaté následovala taneční veselice, nechyběly kramářské boudy, vystoupení potulných herců, později i atrakce. Poutě patřily k nejvýznamnějším svátkům obce. V Domažlicích byly slaveny tři, vedle svatojánské a mariánské, to byla pouť svatovavřinecká, která se postupem doby stala nejvýznamnější.

Program letošního ročníku

Mezi témata, která protknou některé pořady v hlavní programové nabídce, patří v letošním roce 50 let od úmrtí skladatele, sběratele a etnografa Jindřicha Jindřicha.

Páteční program bude patřit u brány na náměstí Ozvěnám folkloru, kde se každoročně představují kapely, které jsou folklorem inspirovány, v letošním roce se můžou diváci těšit na Čechomor.

Chodské slavnosti – Vavřinecká pouť 2017

Sobota a neděle pak nabídne více než 50 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci nejmladší „Jarmareční scény“, která doplní velký staročeský jarmark v centru města. V pořadech se představí všechny významné chodské soubory, nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska i jiných folklorních oblastí ČR i ze zahraničí. Svůj folklor zde letos představí soubory z Německa, Makedonie a Taiwanu.

Kde: Náměstí Míru 51, Domažlice

Vstupné je zdarma.

Více informací naleznete na www.chodskeslavnosti.cz