Konference Fenomén Východočeské loutkářství se ve dnech 9. až 10. března 2017 bude konat v Hradci Králové. Setká se zde rekordní počet loutkářů a zhodnotí mimo jiné i význam zápisu loutkářství do seznamu UNESCO.

 

Kdy: 9. březen 2017 – 10. březen 2017 od 10:00 do 17:00 hodin

Konference Fenomén Východočeské loutkářství

Při příležitosti Roku Východočeského loutkářství a na počest zapsání českého a slovenského loutkářství do seznamu UNESCO pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem nazvanou Fenomén Východočeské loutkářství.

Konference se uskuteční v pátek 10. března od 9,30 hod. v rámci veletrhu Infotour a cykloturistika v kongresovém centru Aldis (Eliščin sál). Účast na setkání přijali zástupci nejširší loutkářské obce, včetně členů amatérských i profesionálních souborů, teatrologů, sběratelů loutek. Mimo jiné také odborníků z „unescového týmu“, který se na přípravě nadnárodní nominace podílel.

O tom, jak dramatické byly okamžiky v etiopské Addis Abebě během posuzování rekordního množství prvků z celého světa, pohovoří hned úvodem Dita Límová, vedoucí oddělení UNESCO Ministerstva kultury ČR.

Konference, která je otevřena i veřejnosti, představí bohatství historických marionet z tzv. rodinného stříbra, které ve svých sbírkách opatruje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Vzácné loutkářské artefakty jsou k vidění také v regionálních expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce, na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji i v Kvasinách.

Konference Fenomén Východočeské loutkářství

O živé kontinuitě loutkářství, jemuž se dodnes ve východních Čechách věnují desítky amatérských loutkářských souborů, vypráví dokumentární snímek Malé velké divadlo, oceněný v roce 2014 na festivalu Arts Film v Telči cenou Prix Jury. Na konferenci jej osobně uvede jeho autor Miloslav Kučera.

Světové renomé v novodobé historii získalo východočeské loutkářství především zásluhou profesionálního Divadla Drak z Hradce Králové. Jakou roli tento špičkový soubor hraje v propagaci českého loutkářství v zahraničí i v současnosti, přiblíží Nina Malíková, předsedkyně českého centra UNIMA.

Doprovodné události konference:

Čtvrtek 9. března od 17,00 hod – Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Slavnostní zahájení výstavy České loutkové divadlo 3x jinak, zapůjčené pražským Institutem umění Divadelního ústavu. Putovní expozice, která od roku 2014 prostřednictvím Českých center ve světě představuje tradici i rozmanitost českého loutkového divadla. V Hradci Králové se zcela vzácně zastaví až do 2. dubna 2017.
Ve třech magických boxech návštěvníci nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel. Seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů. Zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury. Čeká je také interaktivní část, v níž si mohou vyzkoušet různé druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek.
Výstavu uvede její kurátorka Nina Malíková.

Pátek 10. března od 14, 30 hod. – ALDIS, Malý sál
Divadlo Drak na závěr konference zahraje loutkové představení Do třetice všeho dobrého.

Představení je volně přístupné veřejnosti.