Pro rok 2017 chystá Zámek Slavkov výstavu s názvem Ve víru Velké války. Připomíná se totiž stoleté výročí od události předposledního roku 1. světové války. Současně vzpomíná také na bitvu u Zborova (2. července 1917), patrně nejslavnější vystoupení čs. legií.

Kdy: 24. březen 2017 – 30. červenec 2017 od 9:00 do 17:00 hodin

Ve víru Velké války

Výstava se však nebude věnovat pouze událostem celoevropského významu, ale bude zaměřena na město Slavkov u Brna, Slavkovsko a jeho obyvatele v období uvedeného prvního globálního konfliktu. Velká válka se místních lidí citelně dotkla – prakticky každá rodina se musela rozloučit s nějakým svým mužským členem, který byl povolán do armády. Návštěvníci budou moci symbolicky provázet tyto své předky od mobilizace, přes boje na frontě i v zákopech, k případnému zajetí či vstupu do legií, až po konec války a návrat domů.

Pozornost však bude věnována i životu v zázemí a těžkostem s tím souvisejících – jako byly příděly na potraviny a další potřeby, rekvizice kovů a zemědělské produkce, víceméně nucené válečné půjčky a podobně. Ze zajímavostí, které bude možné shlédnout, lze uvést například zbraň, která velmi ovlivnila styl tohoto světového konfliktu – kulomety (např. Maxim nebo americký Colt-Browning).

Ve víru Velké války – Zámek Slavkov u Brna

Dále návštěvníci uvidí uniformu rakousko-uherského generála jezdectva, dobové plynové masky, speciální zákopové zbraně jako útočný nůž kombinovaný s boxerem, řadu palných i chladných zbraní či předměty z dalekých zemí, které si dovezli českoslovenští legionáři na památku domů.

Otevírací doba

V dubnu otevřeno pouze do 16:00 hodin. Pondělky jsou zavřené.

 

Více informací naleznete na www.zamek-slavkov.cz