Zámek Ratibořice, nacházející se v Krkonošském podhůří v blízkosti města Česká Skalice, je jedním z nejvýznamnějších památek v regionu. Historie zámku sahá až do 14. století, kdy zde stávala gotická tvrz. Později byla tato tvrz přestavěna v renesančním stylu a v 18. století prošla barokní úpravou, která z ní udělala jednu z nejkrásnějších budov v okolí.

Zámek Ratibořice je nejvíce známý jako místo, kde pobývala spisovatelka Božena Němcová. Ta zde strávila několik let svého života a napsala zde řadu svých slavných děl, jako například Babičku, Divokou vodu nebo Pohorskou vesnici. Na zámku se nachází muzeum Boženy Němcové, kde jsou k vidění originální rukopisy spisovatelky, osobní předměty a dobové fotografie.

V blízkosti zámku se rozprostírá také romantický anglický park, který je zcela unikátní v celé České republice. Park je rozdělen na tři části – Zahrady, Kostelík a Lesopark. V zahradách se nachází řada vzácných druhů rostlin a je zde vystaveno množství soch a kašen. Kostelík je malá stavba v gotickém stylu, která sloužila jako Boženin soukromý modlitební domek. Lesopark pak nabízí řadu romantických procházek a výhledů na okolní krajinu.

V současné době je zámek Ratibořice ve správě Národního památkového ústavu a je zpřístupněn pro veřejnost. Kromě prohlídky interiérů zámku a muzea Boženy Němcové je zde možné navštívit také různé kulturní akce a výstavy. Zámek Ratibořice je proto ideálním místem pro všechny, kdo se chtějí podívat do historie a zároveň si užít krásné přírodní prostředí.

Prohlídkové okruhy

Prohlídkové okruhy v zámku Ratibořice jsou rozděleny do dvou částí: zámecká expozice a muzeum Boženy Němcové.

Zámecká expozice nabízí prohlídku reprezentačních místností zámku, které jsou zařízeny v duchu 18. a 19. století. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mimo jiné také velkou sál, jídelnu, zimní zahradu nebo kapli. V rámci prohlídky je k dispozici průvodce, který poskytne bližší informace o historii zámku a jednotlivých místnostech.

Muzeum Boženy Němcové se nachází v další budově na zámku a věnuje se životu a dílu této významné české spisovatelky. V muzeu jsou k vidění originální rukopisy Boženy Němcové, osobní předměty, dobové fotografie a další artefakty spojené s jejím životem. Prohlídka muzea je opět s průvodcem.

Kromě těchto dvou okruhů je možné si objednat také kombinovanou prohlídku zámecké expozice a muzea Boženy Němcové, která trvá asi hodinu a půl.

Je vhodné si prohlídku zámku předem rezervovat, zvláště v letních měsících, kdy je zde velký zájem. Vstupné se liší podle věku a typu prohlídky.

Historie zámku

Zámek Ratibořice má dlouhou historii, jehož počátky sahají až do 13. století. Původně se zde nacházel hrad, který byl postaven pravděpodobně v první polovině 13. století. V roce 1446 hrad získal Jan z Pernštejna a po něm jeho synové.

V roce 1568 byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který byl později barokně upraven. V této době zámek sloužil jako letní sídlo šlechtického rodu Harrachů, kteří zde vlastnili panství až do roku 1945.

Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a sloužil jako sídlo státního statku. V roce 1992 byl zpětně navrácen potomkům rodiny Harrachů a ti zahájili jeho postupnou obnovu a renovaci.

Dnes je zámek Ratibořice opět ve vlastnictví rodiny Harrachů a je otevřen pro veřejnost k návštěvě.

Jak se dostat na zámek Ratibořice

Na zámek Ratibořice se nejlépe dostanete automobilem, případně můžete využít veřejnou dopravu. Z České Skalice jezdí pravidelně autobusy směrem na Trutnov, zastávka Ratibořice, z níž je to na zámek asi 20 minut pěšky.

Pokud se rozhodnete přijet automobilem, můžete využít parkoviště přímo před zámkem. Parkovné se platí v době turistické sezóny, mimo sezónu je parkování zdarma.

Zájemci mohou také využít cykloturistických tras, které vedou přes Ratibořice. V okolí zámku se nachází řada krásných cyklostezek a cyklotras, které nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Celkově je doprava na zámek Ratibořice poměrně dobře zajištěna a návštěva zámku je dobře dostupná jak automobilem, tak i veřejnou dopravou nebo na kole.

Okolí zámku Ratibořice

Okolí zámku Ratibořice nabízí mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejzajímavější patří:

  1. Babiččino údolí – romantické údolí říčky Úpy, kde Božena Němcová trávila své dětství. Dnes se zde nachází naučná stezka a památník Boženy Němcové.
  2. Adršpašsko-teplické skály – jedny z nejkrásnějších skalních útvarů v České republice, které se nacházejí asi 20 km od zámku Ratibořice.
  3. Kuks – barokní areál se sochařskou výzdobou od Matyáše Brauna a sochy ze sbírky Františka Antonína Šporka. Areál zahrnuje kostel, špitál a lázeňský dům.
  4. ZOO Dvůr Králové nad Labem – moderní zoo s širokým spektrem zvířat, včetně vzácných druhů.
  5. Nové Město nad Metují – malebné městečko s řadou historických památek, včetně gotického kostela svatého Vavřince, zámku a muzea věnovaného knihám.
  6. Broumovsko – malebná krajina s řadou turistických tras a vyhlídkových míst, včetně kláštera Broumov.

Toto jsou jen některá z míst, která stojí za návštěvu v okolí zámku Ratibořice. Výlety do okolí mohou být skvělou příležitostí k poznání krás české krajiny a historických památek.

Viktorčin splav

Viktorčin splav je malebné místo, které se nachází za Starým bělidlem v Ratibořicích. Tento romantický splav evokuje atmosféru z doby dětství spisovatelky Boženy Němcové a je spojen s postavou Viktorky, která podle románu zde hodila své dítě do řeky Úpy a pravidelně sem chodila zpívat ukolébavky. Ve skutečnosti byla Viktorka skutečná osoba, která trpěla duševním onemocněním a v důsledku toho zavraždila své první dítě. Splav, který dnes stojí na místě původního dřevěného splavu, prošel několika úpravami, naposledy při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Dnes je to oblíbené místo pro návštěvníky Ratibořic, kteří sem přicházejí obdivovat krásné okolí a zhlédnout památku spojenou s dějinami české literatury.

Staré Bělidlo

Staré bělidlo je malebná dřevěná chaloupka s klasickou šindelovou střechou, kterou v roce 1797 postavil mlynář Antonín Ludr. Kromě hlavní budovy patří k areálu ještě další stavby s dvěma místnostmi. V roce 1842 byla chalupa spolu s mlýnem a bělidlem prodána náchodské vrchnosti. V současnosti je tato chaloupka známá především díky tomu, že zde Božena Němcová umístila děj svého slavného románu Babička. Po roce 1945 byla chalupa doplněna o lidový nábytek a zařízení odpovídající vyprávění románu. Na Staré bělidlo každoročně putují tisíce turistů a čtenářů Babičky. Původní bělidlo stávalo u starého zámeckého skleníku, bylo však strženo již v roce 1820. Panklovi, rodina z knihy Babička, v něm nikdy nebydleli.