ZÁMEK VALTICE

Zámek ve Valticích na jižní Moravě patří k nejrozsáhlejším světským stavbám na Moravě. Zámek sám stojí na nízkém plochém hřbetu východně nad hlavním náměstím města Valtice. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka České republiky a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.  Po několik staletí až do konce 2.světové války byl sídlem knížecího rodu Lichtenštějnů.

Zámek byl přestavěn z původně gotického hradu na renesanční a později barokní. Obklopuje ho přírodní krajinářský park s dalekými průhledy, který má rozlohu 14,6 ha a roste v něm 22 druhů jehličnanů a 63 druhů listnáčů.

Zámek tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s konírnou, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárovnou. Součástí je také zámecká kaple s bohatou štukovou a malířskou výzdobou, podlaha je vykládaná bílým a černým mramorem. Pro svou jedinečnou akustiku bývá kaple využívána pro pořádání komorních koncertů.

K rozsáhlému areálu patří i další stavby, ale o tom podrobněji v oddíle „Co ještě patří k zámku“.

V prostorách zámku neprobíhají jen běžné prohlídkové okruhy, ale i množství akcí a existuje možnost si některé  z prostor pronajmout např. na pořádání svatebních hostin, cateringů, ochutnávek vína, kongresy a další společenské a kulturní akce.

Co ještě patří k zámku....

Zámek Valtice to není jen samotný zámek a jeho 14 hektarový park, ale i další památky rozeseté po jeho rozsáhlém areálu.

Pokud se tedy rozhodnete zámek navštívit a chcete opravdu poznat vše do detailů, vychutnat atmosféru a nepřeberné možnosti prohlídek a akcí, budete potřebovat více dnů….A určitě nebudete litovat.

Dianin chrám neboli Rendez-vous

Klasicistní lovecký zámeček nedaleko Valtic směrem na Poštornou (Břeclav). Sloužil jako zázemí a místo setkávání šlechty při loveckých vyjížďkách. Celá stavba je zasazena do romantického prostředí nad rybníčkem a je obklopena vzrostlým Bořím lesem, který byl kdysi protkán pravidelnými průseky umožňujícími anglický způsob štvanice zvěře v sedlech koní.

Kromě někdejšího bytu myslivce je v budově i společenský sál, jak praví dobové prameny „dlouhý šedesát střevíců a třicet střevíců široký“.

Letohrádek Belveder 

Zámeček z počátku 19.stol. nedaleko zámku. Kromě okrašlovací reprezentační měl také praktickou funkci a to že byl centrem bažantnice. Interiér je zařízen v „pompejském stylu“ a najdete zde i vzácné čínské tapety z majetku francouzské královny Marie Antonietty.

Prozatím je Belveder nepřístupný a turisté mohou shlédnout pouze jeho exteriér po krátké procházce lesoparkem, který ho obklopuje a odděluje od silnice spojující Lednici a Valtice. Předpokládané znovuzpřístupnění je naplánováno na začátek sezóny 2018.

Kolonáda na Rajstně

Monumentální vyhlídkový objekt stojící na vrchu Homole cca 1,5 km jihozápadně nad městem Valtice na pomezí jižní Moravy a Dolního Rakouska. Byl postaven v letech 1817–1823 stavitelem J. Popellackem podle vzoru Schönbrunnské kolonády. Je odtud panoramatický výhled od Mikulova přes Pavlovské vrchy na lužní lesy u Lednice až po luhy na Moravském poli, na Slovensku hřeben Malých Karpat a v Dolním Rakousku zříceninu hradu Falkenstein. Zajímavostí je, že za komunistického režimu byla kolonáda součástí železné opony, sloužila pohraniční stráži a nebyla pro turisty přístupná.

 Kaple S.Huberta

Kaple svatého Huberta je novogotická kaple v Lednicko-valtickém areálu. Trojboká, třemi gotickými oblouky prolomená kaple zaklenutá síťovou žebrovou klenbou byla postavena uprostřed Bořího lesa ve druhé polovině 19.století. Kaple se nalézá v Bořím lese mezi Valticemi, Lednicí a Břeclaví. Kolem kaple prochází žlutě značená trasa z Břeclavi do Hlohovce a červeně značená trasa z Valtic do Lednice.

Valtické vinné trhy, divadlo i koncerty

Pravděpodobně nejznámější a nejnavštěvovanější akcí na valtickém zámku jsou Valtické vinné trhy.

Jedná se o každoroční výstavu a přehlídku vín, která se koná vždy počátkem května o víkendu ve valtické zámecké jízdárně. Na tuto vinařskou slavnost přijíždí každým rokem více než 4 000 návštěvníků, kteří mohou ochutnat vzorky nejkvalitnějších vín z celé České republiky a také ze zahraničí.

Pokud ale nemůžete přijet na vinné trhy, nezoufejte. Salon vín České republiky v podzemí valtického zámku, v jeho nově zrekonstruovaném sklepě je místo, kde můžete ochutnat sto nejlepších vín z Čech a Moravy. Ta se samozřejmě každý rok mění; otevřeno je celoročně kromě února, kdy se připravuje otevření nové expozice.  S celou kolekcí vín se můžete seznámit prostřednictvím několika degustačních programů – buď tzv. volné degustace (můžete po dobu 90 minut volně chutnat téměř všechna vína z kolekce Salonu vín), nebo využijete některý z degustačních programů řízených sommelierem. V prostorách recepce degustační expozice si můžete také zakoupit sommelierské potřeby, literaturu o víně atd.

A s dobrým vínem je určitě spojeno i dobré jídlo. Obvykle první červencový víkend se stává dvůr zámku (při nepřízni počasí konírna a jízdárna) místem konání Letního pití vína a gastro festivalu. Chuťové zážitky doplňuje hudba jak k poslechu, tak tanci.

A teď něco pro milovníky divadla a barokního umění vůbec. Od roku 2015 jeden zářijový víkend probíhají na zámku barokní slavnosti Feste Teatrale. Co festival nabízí? Návštěvníky čeká bohatý program se zpěvy, tanci, workshopy, hudebními vystoupeními na dobové nástroje po oba dny po celém zámeckém areálu a také slavnostní operní představení v zámeckém divadle. Zábava pro celou rodinu.

Pro aktuální program zámeckého divadla při Vaší návštěvě, prosím, konzultujte webovou stránku zamek-valtice.cz.

Tamtéž se můžete dozvědět, jaká je aktuální nabídka koncertů, ať už vážné hudby , rockové nebo pozesení při cimbálu na nádvoří zámku. Během zimní sezóny se můžete nechat unést atmosférou plesů, pořádaných v Zimní jízdárně zámku.

Tradiční i zážitkové prohlídky

Na valtickém zámku je nesčetná nabídka prohlídkových okruhů.

Kromě toho základního, na kterém si projdete  apartmánem kněžny i vládnoucího knížete, seznámíte se s komnatami, ve kterých pobýval císař František Josef I., kancléř Metternich a ve východním křídle spatříte monumentální, osmdesát metrů dlouhou enfiládu, lze tuto prohlídku absolvovat i v noci přímo s kastelánem v rámci celorepublikové Hradozámecké noci.

Mimořádnou večerní procházku zámeckým okruhem kromě jedinečného výkladu samotného kastelána doplní ochutnávka valtických vín. Návštěvníci tak budou moci v exkluzivních prostorách vychutnat 6 druhů vín z produkce některého vinařství s odborným komentářem majitele.

Máte rádi divadlo a nikdy jste nenakoukli do jeho zákulisí? Teď máte příležitost! Zážitkový prohlídkový okruh Vás zavede ndo všech koutů barokního zámeckého divadla, které je po Českém Krumlově dalším českým unikátem! Po shlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru a deště.

Za samostatnou prohlídku stojí překrásná barokní zámecká kaple z 18.století. Uvidíte zde i unikátní varhany, největší zachované dílo vídeňského mistra Waltera. Pokud budete na zámku během července, v konkrétních datech zde probíhají krátké recitály hry na harfu.

Další prohlídkou s průvodcem je návštěva Rendez-vous neboli Dianina chrámu.  Seznamte se s historií, exteriérem i interiérem stavby zasazené do překrásné přírodní scenérie s rybníčkem. Nechte se přenést do dávné doby a vychutnejte si místo, kde se panstvo setkávalo při svých loveckých vyjížďkách.

Chcete se pokochat krásným výhledem? Potom navštivte Kolonádu na Rajstně , odkud budete mít výhled na území tří sousedících zemí. Z  moravských lokalit spatříte  Tento monumentální památník stojí na hranicích s Rakousekm a je součástí areálu.

Pro ty, kteří se raději vozí, mají málo času nebo si chtějí vyzkoušet, jak si žilo v dávných dobách na zámku místní panstvo, zámek připravil vyhlídkové jízdy kočárem. Připraveny jsou 4 vyhlídkové trasy, takže je z čeho vybírat.

Pro milovníky vína je připravena prohlídka Zámeckého sklepa s degustací. Unikátní Zámecký sklep z roku 1430 patří mezi nejstarší a největší vinné sklepy v České republice. Po staletí zde zrají v obrovských dubových sudech ta nejlepší vína od nejstaršího vinařství Lednicko-valtického areálu.

Během letních prázdnin, pokud navštívíte zámek Valtice s Vašimi ratolestmi, jsou pro ně kromě exprozice „Za tajemstvím valtického diamantu“, která je zábavnou formou seznámí s obdobím baroka, připraveny i večerní tajemné prohlídky zámku se samotným Janem II. z Lichtenštejna. Na zmiňované výstavě mají poté možnost vytvářet, zkoušet a přemýšlet.

Kromě prohlídek můžete v prostorách zámku shlédnout jak trvalé, tal sezónní expozice a výstavy jako např. Kult koně a Zimní jízdárna, mapující vztah nejen šlechty k těmto majestátním zvířatům, Křižáci a Zlatý pohár, projekt o křížových taženích do Svaté země v 11. až 13. století s přesahem do problematiky působení rytířských řádů v Evropě (templáři a johanité v českých zemích, Řád německých rytířů, husitské války).

Co víc ve Valticích a okolí?

I když je městečko Valtice malé a má jen asi 3,500 obyvatel, historických památek kromě samotného zámku je tady a v okolí více než dost.

Všechny si určitě zaslouží Vaši pozoronost a stojí za shlédnutí. Druhou nejvýznamnější historickou stavbou ve městě Valtice je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17.století. Stěny a klenby jsou bohatě vyzdobeny štukovými výjevy.

Nedaleko kostela se nachází morový sloup, uprostřed valtického náměstí kašna s pískovcovou sochou dívky ve staroněmeckém kroji. O kousek dál se můžete kochat pohledem na novorenesanční radnici. Dalším významným komplexem zdejší barokní architektury je klášter Milosrdných bratříkostelem sv. Augustina a řádovou nemocnicí.

A až si prohlédnete Valtice, je čas se přesunout do další části Lednicko-valtického areálu, do města Lednice za jeho krásami. Kromě zámku navštivte Lednický minaret, který je vzdálen asi 2 km severně od města. Minaret je dnes využíván jako vyhlídková věž a se svými 64,8 m je považován za největší stavbu svého druhu v neislámských zemích. Po vystoupání 302 schodů na vyhlídkový ochoz se jako na dlani před vámi rozprostře lednickovaltický areál. Dále můžete vidět Pálavu, Bílé Karpaty a za dobré viditelnosti dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

V areálu jsou snad povinnými zastávkami Janův hrad, Hraniční a Rybniční zámečky, Nový Dvůr, Pohansko a Tři Grácie.

Budete-li na výletě během letních měsíců za pěkného počasí, můžete se u Lednice vykoupat u rybníka Apollo, kde je také možnost ubytování v místním kempu. Koupání je také možné v nedalekých Novomlýnských nádrží opět s možností ubytování.

Královská řeka Dyje nabízí cestovatelům, kteří zavítali do lednicko-valtického areálu, neobyčejný zážitek. Po její lesklé hladině pravidelně pluje několik turistických lodí. Pozvání na plavbu za nejromantičtějšími stavbami i nejkrásnější přírodou Lednicko-valtického areálu, přijaly již tisíce návštěvníků.

Lednicko-valtický areál je atraktivní pro milovníky aktivního odpočinku. Křižuje ho spousta turisticky značených tras, které lze projít pěšky nebo projet na kole. Takzvané Lichtenštejnské stezky, které nás zavedou ke všemu krásnému, co tu po sobě knížecí rodina zanechala, měří víc než 90 km. Sportovci je zvládnou projet za jeden den, méně zdatným zabere pohodová projížďka dny dva. Stezky se klikatí také za rakouskými hranicemi. Abyste se v zahraničí neztratili, pořiďte si cyklo-mapu zdejší oblasti. Najdete ji v jakémkoli turistickém centru.

Při návštěvě Valtic a Lednice nejde určitě zapomenou zajet do blízkého Mikulova, který je vzdálen asi 12 km a seznámit se s jeho krásami a ochutnat místní víno.

Milovníkům přírody nesmí uniknout Pavlovské vrchy , které byly v roce 1976 vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO. Nacházejí se jižně od vodního díla Nové Mlýny. Nejvýznamnějším výchozím bodem pro turistiku je právě Mikulov, dále Pavlov. Obce jsou spojeny červenou turistickou trasou. Západní část rezervace křižuje několik dalších turisticky značených cest.

Služby

V areálu zámku je k dispozici:

  • Turistické informační centrum
  • Možnost cizojazyčného výkladu
  • WC
  • Restaurace
  • Parkoviště   – několik možností parkování, kapacity jsou však omezené
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • Úschovna zavazadel
  • Úschovna kol
  • Pronájem prostor
  • Svatby

Jak do Valtic?

Autem –       ze směru Břeclav po silnici 40, vzdálenost cca 11                         km,

ze směru Brno po dálnici D2, poté směr Lednice                          po E65, vzdálenost asi 64 km nebo po E641 přes                        Mikulov poté směr Břeclav, vzálenost asi 63 km

ze směru Znojmo přes Mikulov po silnici 53,                                vzdálenost 63 km

Autobusem   – z Břeclavi nebo z Mikulova

Vlakem        z Břeclavi směr Znojmo nebo ze                                                     Znojma/Mikulova směr Břeclav, zastávka Valtice                         město

Zámek Valtice