Dominantou perly Moravy, jak se jinak také přezdívá městu Mikulov na jižní Moravě, je barokní zámek, který stojí na skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch. Ať už do Mikulova přijíždíte ze kterékoliv strany, okamžitě Vás upoutá malebná silueta zámku tyčícího se nad městem.

Zámek má protáhlý půdorys a jeho komplex budov je vystavěn v barokním stylu (původně byla renesanční). V jeho prostorách se v současné době nacházejí stálé expozice Regionálního muzea Mikulov, které jsou zaměřeny na vinařství a historii zámku. Vzhledem k tomu, že cílem našeho webu není podrobný popis historie a vše se určitě lépe dozvíte při osobní návštěvě přímo od průvodce, nebudeme se zde dlouze rozepisovat, ale za zmínku určitě stojí, že v 15. století na zámku pobývala Perchta z Rožmberka, později známá jako „Bílá paní“  a v roce 1805 si prostory mikulovského zámku vybral sám Napoleon Bonaparte pro vyjednání o mírových smlouvách mezi Francouzským a Rakouským císařstvím.

Součástí zámeckého komplexu je také zahrada, která je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Otevřena je od dubna do září a v jejích nádherných prostorách se v sezóně koná mnoho aktivit. Některé z nich si přiblížíme níže…

Ač trošku od zámku vzdálená, ale jeho součástí, je rozhledna zvaná Kozí hrádek, která dříve sloužila jako předsunutá obranná věž. Její návštěva určitě stojí za to, naskytne se Vám nejen nádherný pohled na celý Mikulov a jeho blízké okolí, ale i vzdálenější objekty i na rakouské straně.

Obrovský zámecký sál poté nabízí mnohostranné využití, ať už se jedná o pořádání plesů během zimní sezóny, degustace vín nebo koncerty či jiné kulturní akce.

Noční kostýmové prohlídky

Chcete zažít na mikulovském zámku něco nevšedního a užít si jeho prostor i během pozdního večera? Pokud tedy plánujete návštěvu Mikulova během letních prázdnin a během týdne, určitě si nenechejte ujít noční kostýmovanou prohlídku.

Můžete se například setkat už s výše zmiňovanou Bílou paní v Ditrichštějsnké hrobce nebo degustovat vína u obřího sudu. Prohlídka zahrnuje komentovanou prohlídku zámku s průvodcem v histrorickém kostýmu, návštěvu expozice Galerie Dietrichsteinů, výstavu Z pokladů mikulovských farností, divadelní představení na horním nádvoři, prohlídku zámecké knihovny, zámeckého sklepa a obřího sudu. 

Vzhledem k tomu, že o prohlídky je velký zájem a probíhají pouze ve středu, je nutná předešlá rezervace. prohlídkový okruh trvá zhruba 55 minut.

Pálavské vinobraní

Vůbec nejznámější a nejrozsáhlejší tematickou akcí spojenou s oslavou sklizně hroznového vína, ochutnávkou jak čerstvého burčáku, tak vín z předešlých ročníků, je Pálavské vinobraní.

Úžasný festival plný aktivit, které snad ani za jediný víkend nejdou stihnout. Koná se vždy druhý zářijový víkend s tím, že zahájení je už v pátek a probíhá nejen v celém komplexu mikulovského zámku, ale v rámci celého města jak už na náměstí , v jeho přilehlých uličkách či na místních amfiteátru.

Během pátku můžete v zámeckém sále ochutnat a ohodnotit na soutěži vína Mikulovké vinařské podoblasti za poslechu cimbálové muziky. Pokud raději něco komornějšího, potom jsou pro Vás připraveny degustace v zámeckém sklepení u obřího sudu či v Galerii vinařských lisů. Na terase u Udírenské věže se můžete seznámit s tradičním zpracováním hroznů a v zámecké zahradě v podvečerních hodinách shlédnout představení kejklířú, komediantů a hrdinských rytířů ať už sami či s Vašimi dětmi.

Na náměstí nebo amfiteátru bývá připraven bohatý kulturní program pro zábavu, poslech nebo k tancovačce.

V sobotu je pak program opravdu nahuštěný. Už během dopoledne se zaplňuje mikulovské náměstí , kde je spousta stánků hlavně s jídlem a burčákem a místním vínem. K poslechu i tanci hraje místní cimbálovka a v poledne už je očekáván krojovaný průvod a příjezd krále Václava IV. na koni v doprovodu královny (Chantal Poullain). Král zdraví své poddané, kněz žehná úrodě a zábava a veselí se plně rozjedou až do pozdních nedělních hodin.

V uličce Kapucínská je připraveno Vinařské městečko, kde je v odpoledních hodinách opět audience krále s vinaři, a během celého dne můžete ochutnávat vína místních vinařů a bavit se.

Není, samozřejmě, zapomenuto ani na Vaše děti, v sobotu během celého dne jsou pro ně připravena představení v zámeckých zahradách a kejklířské a rytířské hry. Kromě toho v areálu Kozího hrádku s krásnou rozhlednou máte možnost se zúčastnit interaktivních her, ochutnávky jídla, ukázek zbraní a mnohem více.

Na amfiteátru kromě koncertů populárních kapel na hlavní scéně najdete také vedlejší scény, spousty stánků s jídlem dobrým vínem a pro děti, samozřejmě kolotoče a střelnice.

Vinobraní je doprovázeno množstvím doprovodných programů a aktivit, ať už se jedná o výstavu drobného zvířectva, výstavy obrazů v galeriích, Pálavské jídlobraní v hotelu Galant či vyhlídkové lety vrtulníkem.

Národy Podyjí, Výtvarné sympozium a mnohem více....

Mikulov, hlavně ten letní, je opravdovou mekkou zážitkové turistiky. Určitě se zde nebudete nudit, ať už jste spíše gurmáni, či přes umění nebo třeba sport nebo Vás lákají jeskyně a pěší turistika. Pro každého je tu něco.

Už na jiném místě jsme uvedli přehled akcí spojených s vínem a zvášť jsme se rozepsali o Pálavském vinobraní. Pokud jste tedy milovníky dobrého jídla ,pití a kultury různých národů, nenechte si v červenci ujít festival Národy Podyjí. Seznamte se s kuchyněmi a stravovacími zvyky národů, které žili nebo žijí při řece Dyji. Stánky s jídlem a pitím jsou rozesety po celém náměstí a v doprovodném programu se můžete zaposlouchat do tónů lidové hudby těchto národů. A jaké kuchyně zde najdete? Tak jen například, arménskou, bulharskou, romskou , vietnamskou, srbskou, rakouskou, podpálavskou, ruskou , židovskou a mnohem více.

Za zmínku určitě stojí i nová výrobna a prodejna sýrů „Sýrárna Klimeš“ přímo pod Kozím hrádkem, kde můžete okusit a zakoupit sýry vlastní výroby a i výrobky dalších malých poctivých výrobců jako 100% klobásy, kvasnicové pivo, zdravé nápoje, atd….Prostě pro gurmány!

Pro milovníky výtvarného umění a hudby jsou připraveny nejen výstavy v místních galeriích (např. U Závodných, galerie Efram v židovské čtvrti či muzeu na zámku), ale také každoroční setkání a tvorba umělců v rámci projektu Mikulovského výtvarného sympozia Dílna. Výtvarníci se zde na měsíc scházejí už skoro čtvrtstoletí, aby zde společně tvořili a nechali se inspirovat krásou Mikulova, jeho okolím a místním vínem. Dílna má i svůj hudební doprovodný program a na závěr sympozia je pořádán koncert s vástavou děl v zahradách zámku.

Pokud máte rádi spíše klasickou hudbu a to především kytaru, v červenci si můžete vychutnat zvuk tohoto strunného nástroje na Kytarovém festivalu Mikulov. Tradice už překročila 30.let a festival patří k nejvýznamnějším akcím tohoto druhu nejen v ČR, ale i ve střední Evropě. Aby byla atmosféra opravdu autentická, festival probíhá v prostorách zámku a jeho trvání je jeden týden.

Co se týká klasické hudby, nabídku rozšiřují nedělní varhanní koncerty v Ditrichštějsné hrobce během letních měsíců.

No a pro ty spíše sportovněji a dobrodružněji založené Mikulov nabízí krásné výlety na kolech pro celé rodiny, od roku 2016 nově také cyklistický závod Nova Cup horských kol pro elitní i hobby jezdce, výšlapy na Svatý Kopeček, odkud je nádherný rozhled na Mikulov a jeho okolí. Jedná se také o poutní místo, první zářijový týden je z kostela Sv.Václava nesena socha madony po křížové cestě až na vrchol kopečku.

Pro ty, kteří rádi poznávají krásy přírody je nesčetně možností pěších tůr na Pálavu, Turold, Dívčí hrady, Janohrad a návštěva blízkého Lednicko – valtického areálu, ať už pěšky či autem nebo veřejnou dopravou.

Na severním okraji Mikulova leží kopec Turold a pod ním jeskyně, která patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava. Jeskyni si můžete prohlédnout nejen během dne, ale v průběhu letních prázdnin také každé úterý při svíčkách od 19 do 21 hodin.

Židovská čtvrť

Při návštěvě Mikulova snad nelze opomenou návštěvu Židovské čtvrti, hřbitova a synagogy, která se nachází v podzámčí u samotných zámeckých schodů.

Historie židovství v Mikulově je opravdu bohatá, v první polovině 16.století se dokonce stal sídlem moravských zemských rabínů až do poloviny 19.století.

Nejlépe bude čtvrť poznat na naučné stezce židovskou čtvrtí, která obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 14 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010. Trasa naučné stezky vede centrem města a je napojena na pěší turistické trasy. Zastavení při pohlídce jsou u Horní synagogy. řadových domů na ul.Husova a Brněnská ve čtvrti, u mikve, Obřadní síni na Židovském hřbitově a samotním hřbitově.

Pokud je Vám židovská kultura blízká, určitě před návštěvou Mikulova sledujte program galerie Efram, kde najdete aktivity spojené s tímto národem. To stejné platí o synagoze. A pokud budete mít štěstí, můžete vidět i ortodoxní chasidké muže, kteří občas do Mikulova přijíždění za minulostí svých předků, hlavně na židovské hroby.

No a aby byla návštěva opravdu tématická, zastavte se na oběd v hotelu Tanzberg, židovské menu od Marcela Jihnačáka určitě stojí za to. Ochutnat můžete třeba šábesový šoulet nebo kapra po židovsku. A pokud se v hotelu rozhodnete také ubytovat, vězte, že tady v 16.století působil a 20 let bydlel i slavný zemský rabín Jehuda Low, který údajně zkonstruoval Golema.

Degustace vín

Co by to bylo za návštěvu Mikulova bez ochutnávky zdejších vín.  Akcí, které jsou spojené nejen s vínem, ale i s místním zámkem je více než dost. Asi nejznámější je pravděpodobně Pálavské vinobraní, které se koná každoročně druhý zářijový víkend, ale to si zaslouží samostatnou kapitolu.

Kromě degustace vín při prohlídce místní rarity  – obřího renesančního vinného sudu o objemu 1014 hl v zámeckých sklepích, se můžete zúčastnit Výstavy vín s ochutnávkou mikulovské vinařské podoblasti v prostorách zámeckého sálu. Koná se každý rok v březnu, přesné datum je vždy potřeba konzultovat na stránkách města www.mikulov.cz.

Na konci dubna je to Mikulovská přehlídka vín, dále Mikulovské vinné trhy v květnu na hotelu Zámeček, ochutnávka vín v rámci Mikulovského Gourmet festivalu ve vybraných restauracích první víkend v červnu.

Během letních měsíců je, samozřejmě, nabídka ještě větší. Pokud budete v Mikulově už na konci června, nenechte si ujít degustaci vín na Krojovaných hodech, kde se blíže seznámíte s místními zvyky a hudbou.  O prázdninách na začátku července skvělá akce Mikulovské sklepy open. na konci téhož měsíce, většinou během posledního víkendu festival Národy Podyjí. O stejném víkendu se můžete zúčastnit Letního putování po vinařských stezkách. Začátek je na mikulovském náměstí se zastávkami u vinařů ve sklepních uličkách.

Zvolna jsme se přesunuli do druhého prázdninového měsíce srpna a aktivity spojené s vínem zdaleka nekončí. Ve druhé polovině srpna se koná na náměstí pod zámkem Zarážení hory a degustace vín – přehlídka vín spojená s jejich degustací.

Na začátku září už zmiňované Pálavské vinobraní, o kterém se rozmluvíme trochu více. Na říjen je nachystán v prostorech hotelu Zámeček Pálavský gulášfest s ochutnávkou –  přehlídka gulášů a ochutnávka prvních mladých vín z raných odrůd, Mistrovství ČR „Gůlání sudu na čas“.

Poslední akcí spojenou s vínem je tradiční Svatomartinský Mikulov. Jak už sám název napovídá, koná se v listopadu o víkendu blízkému svátku Svatého Martina a jedná se o prezentaci vín nového ročníku a řady husích specialit. Stánky s jídlem a vínem jsou nejen na mikulovském náměstí, ale akce probíhá i v místních restauracích a hotelech.

Vzhledem k tomu, že datum může být každý rok jiné, prosím, vždy kontultujte aktuální stav na webové stránce města Mikulov www.mikulov.cz.

Služby

Jazyky výkladu prohlídky a personálu: Čeština, Němčina , Angličtina

Služby v areálu zámku – akce na objednávku, knihovna / studovna, nabídka interaktivních vzdělávacích programů, noční prohlídky, počítač s připojením na internet, příležitostné koncerty, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, pronájem prostor, svatby a jiné oslavy, úschovna zavazadel, WC

Regionální muzeum Mikulov, Zámek 1 –  podrobné info o zámku a aktivitách s ním spojených

Turistické informační centrum Mikulov, Náměstí 158/1,  – veškeré informace o Mikulově a okolí, památkách, akcích…

Parkování pro návštěvníky zámku a města je možné na několika placených parkovištích nebo v ulicích v podzámčí.

Parkoviště např. najdete na ul. Česká, u České spořitelny, supermarkety Billa, Tesco (v blízkosti nádraží), Lídl, Supermarket Coop, u koupaliště či v areálu firmy Bors (také vzdálené asi 1 km od zámku).

Jak do Mikulova?

V případě, že do Mikulova cestujete autem, ze směru Brna je nejrychlejší možnost po komunikaci E461, vzdálenost je asi 50 km).

Ve směru od Znojma je vzdálenost zhruba stejná a nejrychleší cesta je po silnicích 53 a 414.

Od Břeclavi poté po silnici 40 přes Valtice, vzdálenost přibližně 22 km.

Do Mikulova se také velmi dobře dostanete vlakem nebo autobusem.

Vlakem buď ze Znojma nebo Břeclavi, autobusem navíc i z Brna.

Zámek Mikulov