HRAD KŘIVOKLÁT

Impozantní lovecký hrad Křivoklát je jedním z nejstarších středověkých hradů, který se nachází na skalnatém ostrohu nad Rakovnickém potokem na území městyse Křivoklát ve Středočeském kraji.

Vznikl již ve 13.století, stal se jedním ze sídelních hradů českých králů. Nebudeme se zde pouštět do dlouhého rozepisování historie, tu se určitě podrobně a fundovaně dozvíte na některém z prohlídkových okruhů, ale jen zmíníme, že zde často pobýval např. král Václav I. , Přemysl Otakar II. , Elliška Přemyslovna, část dětství v odloučení od své matky zde také prožil Karel IV. , který se sem později vrátil i se svou manželkou a také Václav IV.

Bez zajímavosti není, že po nástupu Habsburků na trůn hrad sloužil jako obávané státní vězení. Uvězněn zde byl i například Edward Kelley, anglický alchymista, který patřil ke dvoru císaře Rudolfa II.

Hrad Křivoklát je proslulý kromě svých loveckých sbírek ve velké věži také mnohými expozicemi gotického malířského a sochařského umění , najdete zde bohaté furstenberské muzeum a obrazárnu , knihovnu obsahující až 52 tisíc svazků, již zmiňované proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji. K hradu také patří nádherná hradní kaple či věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem.

Tajemný hrad Křivoklát se stal inspirací mnoha filmařům pro natáčení jejich filmů, tak jste mohli všechny zákoutí hradu vidět například v Honza málem králem, Noc na Karlštejně, Třetí princ, Tři veteráni , Anděl Páně , Bathory, Jak se budí princezny nebo i v amerických filmech Wanted nebo v Kletbě braří Grimmů, kdy hrad navštívili i hvězdy jako Angelina Jolie nebo Matt Damon.

Pro svou neopakovatelnou krásu a atmosféru je také místem svatebních obřadů. A nejen to! Na Křivoklátu se lze dokonce i ubytovat. Můžete tak zažít neopakovatelné noci v luxusním ubytování tam, kde před Vámi pobývali i králové….

Bohaté sbírky, knihy i mučírna

Na Křivoklátu si můžete hrad prohlédnout ve 4 prohlídkových okruzích.

Hned ten první se jmenuje Gotické paláce, doba prohlídky je asi 80 minut a jedná se o základní okruh. Navštívíte v něm II.hradní nádvoří, Stříbrnici, Augustovo vězení, hladomornu, kapli, Rytířský a Královský sál, knihovnu, obrazárnu, místnosti věnované Filipině Welserové a hradní muzeum.

Druhý okruh má stejný název, ale polovční dobu prohlídky. Jedná se vlastně o zkrácenou verzi prvního okruhu pro rodiče s dětmi. Okruh je přístupný od dubna do června o víkendech. Uvidíte v něm II.nádvoří, Stříbrnici, vězení, hladomornu, kapli, Rytířský sál, Královský sál a lapidárium.

Třetí okruh, který se jmenuje Celým hradem, napovídá, že se jedná o prohlídku celého areálu , která trvá přibližně 100 minut. Tento okruh je fyzicky náročnější, začíná už na I.nádvoří a kromě toho, co lze vidět i na prvních prohlídkách, navštívíte i hradby a Velkou válcovou věž.

Čtvrtou možností je okruh s názvem Na hradby a velká věž. Jedná se o volný prohlídkový okruh bez průvodce o délce 20 minut. Prohlídnete si hradby a expozici ve velké věži s možností vyhlídky do okolí hradu.

Kromě pravidelných okruhů jsou pro vás připraveny noční prohlídky v rámci celorepublikové akce Hradozámecká noc na konci srpna nebo třeba Adventní a Vánoční prohlídky poslední měsíc v roce.

Velkým tahounem a opravdu jen pro odvážné je na hradě připravena dobrodružná zážitková hra „Kellyho Žalář“. Jde o hru typu Real Escape Game. Jedná se o první hru v Evropě v reálných kulisách. Lidé jsou uvězněni ve středověké cele a objevují zde hádanky a šifry. Postupně nalézají objekty a otevírají skrýš, až nakonec naleznou klíč pro cestu na denní světlo.

Lesy, Ota Pavel i Krušovice

Jaký by to byl výlet a návštěva Křivoklátu bez poznání okolních křivoklátských lesů a přírody? Jedná se také o kraj spisovatele Oty Pavla, autora úspěšných románů jako například Zlatí úhoři. Ale i pro milovníky měst, kulturních památek nebo třeba piva se toho najde více než dost.

Křivoklátsko je chráněná krajinná oblast a biosférická oblast UNESCO, je zde zachováno více jak 1800 druhů rostlin a až 120 druhů ptáků. Dvě třetiny tohoto území je pokryto listnatými a smíšenými lesy. Středem oblasti protéká řeka Berounka. Určitě stojí za to navštívit na západě Skryjská jezírka s vodopádem na zbirožském potoce. U Skryjí lze obdivovat krásné skály, bohaté na zkameněliny. Najdete zde také zříceninu unikátního hradu Týřov. Lesy jsou vyhlášeným houbařským rájem. Kraj Berounky je také zemí zaslíbenou všem vodákům a rybářům.

Na své si zde přijdou jak pěší turisté, tak cyklisti, lesy jsou protkané kvalitní sítí cyklotras. Křivoklátské okruhy jsou určeny pro cyklisty všech výkonnostních kategorií, dokonce i pro rodiny se staršími dětmi.

Vydat se můžete po naučné Lánské stezce, ohrazené části křivoklátkých lesů. Je zde vyhlídka pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí. Stezka začíná a končí na okraji obce Lány, je dlouhá asi 4,5 km a je na ní 22 zastávek. Seznámíte se na ní s faunou, flórou a přírodními poměry obory.

Další naučnou stezkou, ale o poznání kratší, je stezka U Eremita, která vede z Roztok u Křivoklátu do Branova a měří pouhý 1 kilometr. Vede po úzké skalní římse a seznámíte se na ní s pětatřiceti dřevinami, které zde rostou.

Pokud jste na výletě i s vašimi potomky, navštivte Rekreačně naučný areál Křivoklát – Lesní hřiště. V malebném prostředí lesa najdete místo pro dopočinek, dráhu, skluzavku, houpačky, prolézačky, sportovní hřiště, kolotoče, houpací sítě i 40 m dlouhou lanovku. Připraveny jsou i lavičky, altánky nebo ohniště. Areál je přístupný celoročně.

Na vašich toulkách kolem Křivoklátu se určitě zastavte u krásné vyhlídky na vrchu zvaném Na Babě. Vyhlídka se jmenuje Paraplíčko a  pohled z ní patří k nejkrásnějším výhledům na řeku Berounku.

Mezi další oblíbené cíle patří branovský Luh s přívozem, známým z knih Oty Pavla. Přijďte posedět před chalupou na lavičce pod akátem a zavítejte do domku převozníka Proška, kde najdete pamětní síň spisovatele Oty Pavla.

Léto na Křivoklátě, Křivoklání i Královský Advent

Křivoklát se každoročně stává místem konání mnoha akcí, které začínají hned na začátku sezóny.

V dubnu můžete přijet na hrad oslavit tradiční Královské Velikonoce. Na jarmarku si můžete nakoupit ruční výrobky nebo si je vyzkoušet vyrobit nebo třeba zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. Pro zábavu je tu hudba, divadlo a možná i kejklíři. K vidění je velikonočně vyzdobená kaple, přijede i král Václav IV. s královnou a doprovodem v tradičních kostýmech. Pro mlsné jayky jsou připraveny staročeské speciality a také zelené pivo.

Od června až do konce září probíhá akce Léto na Křivoklátě. Zde nelze podrobně vypsat, co všechno je k vidění a slyšení, ale alespoň z předešlých ročníků jmenujme Mistrovské kytarové kurzy, country a folkové koncerty, různá divadelní či muzikálová představení, Noir film festival, noční prohlídky a mnohem více. Je určitě z čeho vybírat a ať už přijedete v tomto období na Křivoklát kdykoliv, něco se bude dít.

Na přelomu července a sprna hrad obsadí několik desítek řezbářů v rámci sympózia nazvaného Křivořezání. Řezbáři se zde setkávají na týden pravidelně již skoro 20 let a každým rokem je téma jejich tvorby jiné. Sympozium je zakončeno prodejní výstavou a ukázkami vyřezávání pro veřejnost.

V září, většinou se jedná o druhý víkend, Křivoklát ožívá Mysliveckými slavnostmi Sv.Eustacha. Jakpak by ne, když je Křivoklát pokládán za kolébku české myslivosti. Jedná se o festival lovecké hudby a myslivosti. K vidění jsou ukázky sokolnictví, vábení, hon černé i jelení zvěře. K poslechu hraje lovecká hudba a uslyšíte i myslivecké troubení. I gurmáni si přijdou na své při ochutnávkách a ukázkách úpravy zvěřiny. Pro děti je připraven herní vzdělávací program s mnoha odměnami.

Máme tady přelom září a října a další tradiční akci nazvanou Křivoklání. A co uvidíte? Rytířské slavnosti plné šermířských soubojů, turnajových klání,  velkolepý rytířský průvod, divadlo, dobovou zbrojnici, tržiště. Jsou zde představeni i koně a dravci, kteří hráli v úspěšných filmech a jejich výcvik. K dokreslení atmosféry hraje dobová hudba.

V listopadu nás čeká na Křivoklátě Svatomartinský košt. Sám Sv.Martin přiveze první mladé víno. Na programu je ochutnávka vín, cimbálová muzika, vypečená svatomartinská husa a bohatý doprovodný program pro děti.

A konečně poslední měsíc v roce a jedno z nejkrásnějších období. Alespoň dva víkendy nás čeká Královský Advent na Křivoklátě. Připraven je jarmark, kejklíři, komedianti, středověká hudba, průvod, šermíři i flašinetář. na nádvoří je nainstalován betlém a celý hrad je slavnostně vyzdoben.

Jestliže chcete poznat, jak se ve zdejším kraji bydlelo na přelomu 16. a 17.století, navštivte Hamousův statek ve Zbečně. Jedná se o obytnou roubenku s černou kuchyní a chlebovou pecí. Zajímavostí stavení je, že má dvě komory, které jsou postaveny nad sebou. O sobotách bývá součástí prohlídky i pečení chleba.

Pokud máte rádi památky, sakrální stavby a menší města, tak návštěva jak samotného městyse Křivoklát nebo bývalého královského města Rakovník vás určitě nezklame. Můžete obdivovt kostel Sv.Bartoloměje, Synagogu, Pražskou a Vysokou bránu a mnoho dalších….

A konečně pro milovníky zlatavého moku je snad povinností návštěva nedalekého Pivovaru Krušovice. Máte možnost si prohlédnout královský pivovar. Prohlídka je spojená s degustací, kde vás seznámí s jeho historií až od roku 1548, dozvíte se, jak se místní pivo vyrábí  a budeme mít možnost ochutnat to nejlepší.

Služby

Služby, které hrad nabízí:

  • Pronájem prostor
  • Rezervace
  • Suvenýry
  • Parkoviště
  • Restaurace
  • Občerstvení
  • Rodiny s dětmi,
  • Svatby
  • Noční prohlídky
  • WC

Jak na Křivoklát?

Autem

Od Prahy – po D6 a silnici 236, vzdálenost 60 km

Od Plzně – po D5/E50 , vzdálenost 69 km

Od Karlových Varů – po silnici 6, vzdálenost 90 km

Od Brna – po D1/E50/E65, vzdálenost 268 km

Vlakem, autobusem

nejprve do Berouna a poté do městyse Křivoklát a odtud pěšky na hrad.

Hrad Křivoklát