HRAD BOUZOV

Romantický hrad Bouzov stojí ve stejnojmenné vesnici na středozápadní Moravě v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Až do konce 17.století ho střídavě vlastnili různé české a moravské rody a poté jej zakoupil Řád německých rytířů.  Současnou podobu s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě až na počátku 20.století.

Unikátní záležitostí jsou dva padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci hradu spatřit v provozu jen při vyjímečných příležitostech jako jsou zahájení a ukončení sezóny, jarmarky, karneval, apod.

Pro svůj romantický vzhled a kouzlo se jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších českých hradů a je často vyhledávaným objektem pro společenské akce, výstavy, koncerty, divadlo. Mnoho párů si ho volí jako místo pro svůj vstup do manželství.

Povědomý Vám také může připadat z mnoha filmů, které zde byly natočena jako např. Kopretiny pro zámeckou paní, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací, Dvanáct měsíčků, Tři mušketýři, ze zahraničních Mladý Indiana Jones a mnoho dalších.

S historií zámku a vybavením jeho interiérů se podrobně seznámíte na komentovaných prohlídkách, které jsou k dispozici. Zde jen chceme zmínit, že nejcennější částí hradu je novogotická kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů.

Co všechno lze na hradě vidět

Na Bouzově jsou pro návštěvníky připraveny prohlídky jak tradiční tak netradiční a na své si přijdou i děti.

V základním nenáročném okruhu pro rodiny s dětmi, školy a seniory nazvaném Hrad se představuje uvidíte reprezentační prostory hradu jako jsou stará kancelář, jídelna velmistra, sloupová síň, lovecká síň, rytířský sál, kapitulní síň, kaple, zbrojnice a II. nádvoří.

Stejné prostory, ale rozšířené o ty obytné a místnosti pro hosty jako hostinské pokoje, Alžbětino křídlo a pokoje velmistra můžete vidět na prohlídce nazvané Hrad Bouzov. Trvá přibližně 1 hodinu.

Pokud jste milovníci výšek a výhledů, je pro Vás připraven okruh Hrad z ptačí perspektivy. Prohlídka prochází místnostmi a ochozem věže Hlásky. Pozor!! Výstup na věž není součástí žádné jiné prohlídkové trasy. Uvidíte soudní síň, sádrové muzeum, obytná místnost, kachlové muzeum, pokoje hlásného, ochoz s jedinečnou vyhlídkou.

Další rozšířenou prohlídkou s trváním až 70 minut je Arcivévodův okruh. Tato trasa je zaměřena spíše na stavební vývoj hradu a mimo jiné na ní lze spatřit soukromé apartmá arcivévody Evžena, starou kancelář, jídelny velmistra a hostů, rytířskou chodbu s hostinskými pokoji a koupelnou, podsebití, Alžbětin palác s pokoji koadjutora, reprezentační pokoje velmistra, jídelnu pro služebnictvo, kuchyni, studenou kuchyni, soukromé apartmá pobočníka.

Speciálně zaměřený okruh na technické zázemí hradu se jmenuje Jak se staví středověký hrad. Seznamuje s technickým zázemím (zásobování vodou a teplem, komunikační systém) a s obrannými prvky. Trvat může až 80 minut a je určen pro fyzicky zdatnější návštěvníky.

Připraven je také mimořádný prohlídkový okruh, který Vás provede celým hradem mimo běžnou návštěvnickou trasu. Jeho název je Hrad Bouzov křížem krážem, trvá až 100 minut a je pouze na objednávku 14 dní předem.

A aby si na své přišly i děti, na hradě je právě pro ně určena prohlídka s kostýmovaným průvodcem pojmenovaná Dětská trasa s ohnivcem. Po shlédnutí např. rytířského sálu , lovecké síně, staré kanceláře a dalších místností je na konci prohlídky čeká překvapení v podobě rytířského glejtu.

Kromě těch tradičních prohlídek probíhají i ty netradiční.

Hned na začátku sezóny jsou to Velikonoce na hradě Bouzov. Čekají na Vás velikonoční dekorace na prohlídkové trase. Na I. nádvoří je pro Vás připravena výtvarná dílna.

V říjnu Vás pak hradní strašidla provedou hradem při svitu svíček a určitě se budete po cestě i bát.

Poslední měsíc v roce je pak netradičními prohlídkami přímo nabitý. Před Vánoci to jsou Adventní prohlídky. Užijte si prohlídku vyzdobeným hradem, kterou Vám  průvodci zpříjemní povídáním o adventních tradicích ve středověku nejen na dvoře šlechty, ale i v domech poddanských. Pro děti i dospělé je připravena dílna na I. nádvoří.

Přímo na Štědrý den je připravena speciální prohlídka Bouzovské nadělování s nadílkou v Rytířském sále. Můžete si přivézt dárečky a pod hradním stromečkem si je nadělit. Ale i tak hradní pro Vás připravili malé pozornosti. Prohlídka je pouze na rezervaci.

A jakmile se vzpamatujete ze Štědrého dne a prvního svátku vánočního, můžete se na hrad vrátit. Druhý svátek vánoční a i den poté probíhají prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří. Pro děti i dospělé je připravena tradiční vánoční dílna a bude i něco na zahřátí. Opět je nutná rezervace.

Na hradě také můžete strávit poslední hodiny či minuty roku a přívat ten nový. Oslavte zde Silvestr na hradě Bouzov!! Rezervace nutná!

Kam ještě v okolí?

 

Jak obec Bouzov, tak její okolí a i to vzdálenější nabízí památky, přírodní krásy, ale i aktivnější vyžití nebo třeba gurmánský zážitek v podobě zákusků z tvarůžků. Ale pěkně po pořádku.

V bezprostřední blízkosti hradu po jeho návštěvě můžete ještě chvilku zůstat v podhradí a navštívit a prohlédnout si Galerii a Sklářskou minihuť uvnitř pravděpodobně největší dřevěné stavby Trojského koně na světě o výšce 15m.

Preferujete sport, zábavu a i trochu adrenalinu? Jste na výletě s dětmi? Pak určitě navštivte Relax park Bouzov. Můžete jezdit na minikárách, koloběžkách, k dispozici je minitrampolína a i dlouhá lanovka, která je dokonce vhodná pro děti od 4 let. Pro běžce s buzolou jsou v lese kolem hradu rozmístěny pevné kontroly orientačního běhu.

Můžete si ho vyzkoušet na dvou trasáchkratší a jednodušší  je určena začátečníkům, delší a mapově obtížnější je pro pokročilé. K dispozici jsou i mapy se všemi kontrolami, kde si můžete pospojovat trasu dle libosti a uspořádat například malý závod pro sebe a své přátele.

Pokud Vás zajímá historie a třeba řemesla, zajděte se podívat do Muzea Bouzov, které najdete ve dvoře Obecního úřadu.

Obdivujte přírodní krásy tohoto kraje a navštivte Javoříčské a Mladečské jeskyně.

První z nich se nachází nad stejnojmennou obcí a můžete k nim dojet jak autem, tak na kolech po cyklostezce 6036, která vede malebným údolím říčky Javoříčky nebo pěšky po červené turistické značce od Konice ponorným údolím. Uvnitř jeskyní najdete několik kilometrů dlouhý podzemní systém s mohutnými dómy, chodbami a propastmi zdobí mimořádně bohatá krápníková výzdoba mnoha forem a barev.

Nedaleko Javoříčských jeskyní lze obdivovat pozůstatky hradu Špránek. Tento skalní útvar je součástí Národní přírodní rezervace Špraněk i stejnojmenné naučné stezky.

Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko se vzácným rostlinstvem, které se zvedá do výšky 54m nad hladinou potoka. Z vyhlídkové plošiny se zábradlím je pěkný pohled do údolí a po kraji.

 

 

 

 

Čarodějnice, Víkend s princeznou Šahrazád i běh na hrad

 

Kromě tradičních i netradičních prohlídek můžete na hradě Bouzov v průběhu roku navštívit různé akce.

Hned poslední víkend prvního měsíce sezóny – dubna zažijete Čarodějnice na hradě Bouzov. Pokud ještě neumíte vařit letkvary, létat na koštěti nebo pést perníky, tady se to určitě naučíte. Zajeďte si na hrad pro kouzelnické vysvědčení a do dílny pro čarodějnickou hůlku.

Pro pravidelné i příležitostné nadšené sportovce, pro sportovní rodiny a všechny, kteří si chtějí zasportovat a ještě k tomu zažít něco vyjímečného je na začátku května připravena akce Běžíme na hrad Bouzov. Čekají Vás nejen dětské závody v běhu, ale i rodinný běh, trasy na 5 a 15 km, pohádková cesta, soutěžní kvíz o hradu a Čtvrkilák v brnění. Prostě aktivně strávená sobotu na hradě.

Pro všechny malé a starší slečny do 18-ti let je připraven Víkend s princeznou Šahrazád plný orientálních tanců a tanečních soutěží na I.nádvoří s večerní galashow v Rytířském sále.

Máte rádi country? Právě pro Vás se na konci srpna zastaví na hradě Mohelnický dostavník.

Během prázdnin a září, pokud to počasí dovolí, také probíhá na Bouzově na I.nádvoří ve večerních hodinách v některé dny promítání filmů.

Na září jsou v rámci projektu Dny evropského dědictví připraveny o víkendech komentované prohlídky nové poznávací trasy v hradním parku.

Nejen samotný hrad Bouzov, ale i místní obec organizuje a nabízí další aktivity, hlavně v průběhu prázdninových měsíců. V červenci je to třeba Veřejná soutěž ve střelbě malorážkou, na koci měsíce Pouť ke Sv.Máří Magdaléně nebo Letní karneval.

Srpen nezůstává pozadu a v obci Kozov se můžete zúčastnit Mysliveckého karnevalu nebo třeba pozorovat létající balóny nad hradem Bouzov. Přesná data konání je vžfy třeba konzultovat na webovkách obce http://www.obec-bouzov.cz/.

 

 

 

Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.  Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky.

U obdivování krás přírody ještě zůstaneme a můžeme navštívit Arboretum v Bílé Lhotě. Jedná se o obec vzdálenou asi 10 km západně od Litovle. V parku místního zámku , který je vybudován ve francouzsko-anglickém stylu můžete obdivovat cennou dendrologickou sbírku okrasných i exotických dřevin. Na ploše necelých tří hektarů se dnes nachází asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pro zdatnější a aktivnější návštěvníky je rájem Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, možnosti sportu, turisktiky i rekreace. Vodáci, pěší turisti nebo jen ti, kteří se chtějí pokochat místní flórou a faunou si přijdou na své. Nádherné údolí řeky Moravy a lužní lesy nabízejí nesčetně možností.

A po výletech a aktivitách určitě vyhládne a jaký by to byl výlet do Olomouckého kraje bez návštěvy Muzea tvarůžků a ochutnání jejich různých variant.

Ve městě Loštice navštivte Muzeum, které vzniklo na místě první výrobny. Prohlídka trvá 60 minut, dozvíte se o historii, o tom, jak se tvarůžky vyrábí, ale můžete také navštívit podnikovou prodejnu a odvézt si tuto delikatesu s sebou.

A pro opravdové gurmány doporučujeme zavítat do Tvarůžkové cukrárny v Lošticích nebo Olomouci. V nabíce mají třeba tvarůžkový vdolek či větrník, štrůdl, kremroli nebo dort Tvarůžkovník či Pivník. Prostě sladko-tvarůžkové ukončení výletu na hrad Bouzov a jeho krásné okolí.

Služby

Služby, které jsou na hradě k dispozici:

  • Bezbariérový přístup
  • Parkoviště
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • Cizojazyčné prohlídky po předchozím objednání
  • Úschovna zavazadel
  • Úschovna kol
  • Svatby
  • WC

Jak na Bouzov?

Autem     ze směru Praha: po D11  po silnici 35, vzdálenost                        asi 225 km

                  ze směru Brno: po D1 a E462, vzdálenost 102 km

                  ze směru Ostrava: po D1 a E442, vzdálenost 130 km

                  ze směru Břeclav: po D2 a E665, vzdálenost 165 km

Vlakem a autobusem  –  Ze všech směrů vlakem do Olomouce nebo Litovle a poté autobusem do Bouzova

Hrad Bouzov