HRAD ROŽMBERK

Impozantní a zároveň jeden z nejstarších hradů Vítkovců, postavený jako dvojhradí, stojí v obci Rožmberk nad Vltavou v jižních Čechách, vzdušnou čarou jen asi 6 km od rakouských hranic. Toto město je spojené s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří svými aktivitami přinesli prosperitu širokému okolí, leží v podhůří Šumavy mezi Českým Krumlovem a Lipnem.

Dolní hrad je z pol. 13. stol., přestavěný renesančně a v 19. stol. upravený ve stylu anglické novogotiky. Z Horního hradu je zachována pouze kamenná hláska Jakobínka ze 14. stol. Rožmberk byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem bohatého horního Podunají.

S původním německým názvem Rosenberg je poprvé zmiňován v roce 1250 za vlády krále Václava I.  V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství.

V Dolním hradu dnes najdete romantické muzeum s cennou sbírkou obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V rožmberské síni visí portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.

Samostatnou kapitolou je věž Jakobínka, ma které započal v roce 2013 projekt restaurování středověkými stavebními technologiemi. Po více jak sto letech bude tedy věž opravena a zpřístupněna veřejnosti.

Jako u většiny hradů a zámků, tak i romantické prostředí Rožmberka si vybírá mnoho párů pro slavnostní vstup do života, ať už v Křižácké galerii nebo na nádvoří či přilehlém prostranství.

Bohaté sbírky, katovna i prohlídky pro děti

Na hradě Rožmberk jsou pro Vás připraveny kromě základního prohlídkového okruhu i výběrový a několik mimořádných. K vidění je poučení je tady toho více než dost.

První trasa nazvaná Buquoyské sbírky, která trvá přibližně 45 minut, vás provede celým prvním patrem hradu. Představí vám  slavný rod Buquoyů, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války. Uvidíte vstupní halu s bohatě zdobeným schodištěm, Křižáckou galerii, zbrojnici, Rytířský sál s bohatou sbírkou obrazů včetně portrétu Perchty z Rožmberka aslias Bílé paní.

Na druhé trase už výběrového okruhu s názvem Soukromé pokoje navštívíte 2.patro hradu s expozicí, která poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století. Uvidíte jídelnu, salon, hernu a pracovnu, součástí prohlídky je Anglická věž. Tato trasa je přístupná také v zminích měsících a trvá 40 minut.

Další výběrový okruh . který se jmenuje Muzeum hrdelního soudnictví, katovna už sám o sobě napovídá, co asi uvidíte. Budete zavedeni do sklepení hradu a usazeni, abyste si mohli vyslechnout historii útrpného práva, budete seznámeni s prací kata. Pokud se odvážíte, můžete si mučidla i osahat nebo dokonce vyzkoušet na vlastní kůži. prohlídka trvá 20 minut.

Mimořádným okruhem je Anglická věž. Normálně je tato prohlídka součástí okruhu Soukromé pokoje, ale pokud to provozní možnosti hradu umožňují, je prohlídka věže i samostatná. Výstup na věž po bezmála dvou stech schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál hradu a okolní krajinu. Trvá pouze 15 minut.

Kromě Anglické věže je na hradě také věž Jakobínka. Mimořádné komentované prohlídky, které probíhají ze středověkého dřevěného lešení, provozuje Národní památkový ústav. Výklad je zaměřen na historii věže, průběh restaurátorských prací a využití středověkých technologických postupů. Podmínkou ůčasti je plnoletost a dobrá fyzická kondice.

Poslední dva mimořádné okruhy jsou věnovány dětem. První z nich s názvem Dětský okruh, který trvá zhruba 30 minut provede děti hradem s výkladem přizpůsobeným jejich věku a znalostem.

V období prázdnin je připraven pro děti i jejich rodiče didaktický program Jeřáby táhnou na Jakobínku. Můžete se seznámit s dobovými stavebními postupy , které právě na Jakobínce probíhají. Při programu je využívána funkční replika středověkého jeřábu s otočným ramenem či vozík s pákovým pohonem. 

CO NABÍZÍ OKOLÍ

 

Po prohlídce hradu stojí určitě za to zůstat v samotném městě Rožmberk nad Vltavou a prohlédnout si další památky a zajímavosti, které toto jihočeské město nabízí.

Začít můžeme sakrálními památkami, ať už křesťanskými, či dvěma židovskými hřbitovy. Dominantou podhradního městečka je pozdně gotický kostel Sv.Mikuláše, který ale, bohužel, můžete navštívit jen v době nedělních ranních bohoslužeb. Po zbytek času ho lze obdivovat jen zvenčí. Kostelů potkáte v Rožmberku a okolí mnohem více…

Zde bychom rádi zmínili a doporučili návštěvu starého a nového židovského hřbitova s mnoha zachovalými honosnými náhrobky, obřadní díň byla zničena. Synagoga, nejstarší hřbitov a domky židovské osady se rozkládaly přímo pod zdejším hradem nad pravým břehem Vltavy ve čtvrti zvané Riedl. Po demolici synagogy roku 1966 se dochovaly poslední dva domky čp. 102 a 104.

Po celém městě také najdete spoutu krásných historických domů, kavárniček a restaurací, kde si můžete odpočinout a dobít energii a nasávat atmosféru tohoto historického a hojně navštěvovaného místa.

Přímo v Rožmberku u Vltavy si můžete zapůjčit vodní raft a vyzkoušet si splavování Vltavy. Firma, která rafty zapůčuje Vás dopraví na místo startu, zase vás vyzvedne a pomůže vám sestavit plán plavby.

DIVADLO, KVĚTINY I VÝSTAVY

I když je hrad otevřen i v zimních měsících a prohlížené pokoje jsou temperovány, mimořádné akce a výstavy probíhají většinou v sezóně od dubna do října nebo v průběhu letních prázdnin. Akce také nejsou pravidelného typu, proto doporučujeme vždy před návštěvou konzultovat přímo webovou stránku hradu.

V červenci se hradní nádvoří stává dějištěm a hostitelem šermířských turnajů a krásných příběhů – divadelních představení v podání různých souborů.

Na konci srpna čeká hrad týden plný vůní, barev a krásných květin.Proběhne zde už několikátý ročník floristické přehlídky „Desatero kvítí“.  Na několik dní doplní tisíce květů různých druhů, barev i vůní  hlavní prohlídkový okruh hradu.

Rožmberk se také zapojuje do celorepublikové hradozámecké noci. Večerní prohlídky doplní doprovodný program včetně koncertu a vonné instalace věnované historii vůní.

Kromě toho probíhají různé nepravidelné výstavy a koncerty.

Jen kousek od Rožmberka ve Studenci stojí kaple ze 17.století, která sloužila více jak 100 let jako náboženské poutní místo s léčivým zázračným pramenem, Na konci 19.století zde byla vybudována křížová cesta, která ale byla několkrát vykradena a poničena a v současné době probíhá její obnova.

Okolí Rožmberka nabízí mnoho přírodních krás a vyžití pro ty, kteří rádi odpočívají aktivně. Rožmberk nad Vltavou je známým místem vodáků i milovníků rybníkářství, které má v jižních Čechách dlouhou tradici. Největším rybníkem na území Čech je právě rybník Rožmberk.

Vznikl už na konci 16.století a původně byla jeho rozhloha dvojnásobná. Hráz rybníka je dlouhá přes 2 km a vysoká místy až 10 m. Je pohodlně přístupný autem až na hráz nebo po turistických značkách, které lemují celou vodní plochu. Stojí určitě za krásnou procházku po hrázi tohoto romantického rybníka.

Jste nadšenci cykloturistiky a přijeli jste už na kolech nebo jste si kola přivezli s sebou a chcete poznat místní kraj na kolech? Opravdu jsou zde ideální podmínky, vede tudy Vltavská cyklostezka, která sleduje tok Vltavy od jeho pramene až po soutok Labe. Stezka vede od pramene Vltavy přes Horní Planou, Frymburk, Lipno, Rožmberk, Český Krumlov přes České Budějovice na sever přes Prahu až do Mělníka. Můžete tedy spojit sport s návštěvami kulturních památek na trase. Celková délka cyklotrasy je 456 km, z toho 295 km v Jihočeském kraji.

K nejkrásnějším a také klíčovým přitom patří téměř desetikilometrový úsek cyklostezky Jezerní z Frymburku na hráz Lipenské nádrže a dvanáct kilometrů dlouhá stezka po břehu Vltavy podél Hněvkovické přehrady.

Necelých 10 km od Rožmberka se nachází rozhledna Stezka korunami stromů, která je součástí Active parku Lipno.  Výstup na 40 metrů vysokou vyhlídku, která je v závěru stezky, vám přinese výhled na Lipno, přírodu Šumavy a za viditelného počasí i na vrcholky Alp. Z poloviny výšky věže vede 52 m dlouhý suchý tobogan.

A odtud už je jen kousek k vodní nádrži Lipno , kde se můžete v horkých letních dnech vykoupat, odpočinout a užít si krásy jižních Čech.

 

 

Služby

Služby, které jsou na hradě k dispozici:

  • Noční prohlídky
  • Rodiny s dětmi
  • Občerstvení
  • Parkoviště
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • Pronájem prostor
  • Svatby
  • WC

Jak na Rožmberk?

Autem 

ze směru Praha: po silnici 3, vzdálenost 205 km

Ze směru Brno: po D1, E50 a E65, vzdálenost 259 km

Ze směru Plzeň: po silnici 20 a silnici 20/E49, vzdálenost 184 k

Vlakem a autobusem

Ze všech směrů vlakem či autobusem do Českých Budějovic nebo Českého Krumlova, Rybníka a poté do Rožmberka nad Vltavou.

Hrad Rožmberk