ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA

Renesanční vodní zámek Červená Lhota vyniká mezi dalšími pohádkovými zámky v České republice a lze bez nadsázky říci, že patří k těm nejkrásnějším. A nejen to, ale i k těm nejnavštěvovanějším a v anketě Národního památkového ústavu se umístil mezi trojicí nejpohádkovějších.

Samotný zámek leží v zapadlém koutě Jihočeského kraje na severu Jindřichohradecka, vzdálen rušných měst i cest, v katastru obce Pluhův Žďár. Je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most. Nepřehlédnutelná je jeho sytě červená barva, která se odráží i na vodní hladině.

První písemná zmínka pochází z roku 1465. Gotická tvrz zde v údolí Dírenského potoka na žulovém skalním útesu vznikla již ve 14. století.

Zámek nabízí kromě prohlídky interiérů i projížďku na lodičkách po zámeckém rybníku. Celý zámek lze obejít po souši okolo rybníka, odkud se lze pokochat různými pohledy na celou čtyřkřídlovou stavbu.

Součástí areálu je také kaple Nejsvětější Trojice, prostá renesanční stavba stojící na návrší zámeckého parku. V interiéru zaujmou především dochované ilusivní malby a nápaditě řešený dřevěný strop symbolizující nebeský Jeruzalém.

Co se týká historie a vybavení interiérů, více se dozvíte na samotných prohlídkách, jen zmíníme, že například uvidíte antickou vázu starou asi 2500 let, portrét „nejošklivější ženy světa“ Markéty Tyrolské zvané Pyskatá nebo například vycpanou „poštovní“ medvědici pocházející ze Sibiře.

Zámek Červená Lhota je určitě znám mnoha milovníkům pohádek. Drží totiž prim v počtu jich zde natočených. Snad nejznámější z nich je Zlatovláska z roku 1973 s Jorgou Kotrbovou v titulní roli a Petrem Štěpánkem coby Jiříkem. Z dalších pak můžeme vzpomenout například pohádky O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku. Natáčely se zde i filmy, jeden z těch známějších je Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.

Pro svou neopakovatelnou pohádkovou a romantickou atmosféru je také místem konání svateb ať už ve svatební síni či zámeckém parku.

Jak bydleli poslední majitelé?

Na zámku Červená Lhota neuvidíte klasické expozice jako na jiných zámcích plné exponátů, ale prohlídky jsou spíše zaměřeny na to, jak bydleli poslední majitelé tohoto skvostu. Připraveny jsou 3 prohlídkové okruhy, z nichž dva jsou interiérové a třetí vás zavede do sklepení.

První okruh nese název Historické interiéry 1.patra a během 50-ti minutové prohlídky uvidíte autentický byt posledních majitelů  knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910. Patro je rozděleno na reprezentační, společenskou, soukromou a hostinskou část. Místnosti jsou zařízeny takřka výhradně autentickým mobiliářem. Mimo jiné si projdete a prohlédnete hostinský salon, Dittersův salonek, hostinskou ložnici, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelnu, pracovnu, jídelnu, salon, budoár, dámskou ložnici, garderobu, spojovací pavlač, pánskou ložnici, pánskou šatnu a Kamarýtovu ložnici.

Druhý prohlídkový okruh si užijí hlavně vaše děti. Jmenuje se Podkrovní pokoje a během 30 minut si budete moci prohlédnout podkrovní pokoje posledních dětských majitelů zámku. Zajímavostí je, že se jedná o největší půdní vestavbu z korku na světě.

Pokud jste tedy na zámku s dětmi a budete s nimi absolvovat tuto prohlídku, požádejte průvodce o zapůjčení sešitu Kdo se dívá, nezlobí. Jedná se o sešit s nafocenými detaily, které mohou děti hledat během prohlídky 1. patra a podkroví zámku. K dispozici jsou také ke stažení (na www.zamek-cervenalhota.cz/cs/pro-deti)  pracovní listy „Anton provází po parku“, které provedou děti po nejbližším okolí zámku, řada úkolů jim ukáže, co všechno jde vidět, když se člověk umí koukat.

Třetím pravidelným prohlídkovým okruhem je Sklepení. Tato krátká 15-ti minutová prohlídka je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze.Expozice představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal.

Kromě prohlídek interiérů si můžete prohlédnout zámek z hladiny rybníka, můžete využít půjčovnu lodiček, kterou najdete v areálu.

 

Jen zlomek toho, co nabízí okolí....

Vzhledem k tomu, že zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, v regionu bohatém jak na kulturu, zážitky, sport, tak přírodní krásy, nestačilo by ani několik příspěvků na rozepsání všeho toho, co můžete navštívit a vidět v okolí zámku a když budete na výletě v tomto regionu. Budeme se snažit vám dát opravdu pár tipů, kde v okolí zámku příjemně strávit zbytek času po jeho návštěvě.

Začneme aktivnější, sportovnější částí a tou bude cykloturistika, pěší turistika, kolečkové brusle nebo třeba koupání.

Přímo Červenou Lhotou prochází cyklotrasa č.32 z Prahy do Vídně. Můžete namířit třeba směrem na Tábor (vzdálenost 34 km) nebo na opačnou stranu na Jindřichův Hradec (17 km). Dále zde má svůj počátek cyklostezka č.1182, která vede na Deštnou. Všechno záleží na Vašem čase a fyzické kondici. Nemáte vlastní kola nebo jste si je nedovezli? Nezoufejte!! V Červená Lhota restaurant vám je rádi zapůjčí.

Pro ty, co raději po vlastních, prochází Červenou Lhotou modrá a zelená turistická značka. Po modré lze jít jedním směrem na Deštnou až do Kamenice nebo druhým směrem na Samosoly přes Kardašovu Řečici až do Veselí nad Lužnicí.  Po zelené přes Čertův Kámen do Lovětína.

Pokud nebudete chtít ani chodit pěšky či šlapat na kole, další z možností jak strávit volný čas na Červené Lhotě je vydat se na projížďku do okolí na kolečkových bruslích. Přímé trasy pro bruslaře zde nejsou, ovšem vcelku rovinatá krajina s nově opravenými nefrekventovanými okresními silničkami vybízejí i k této formě pohybové relaxace.

Chráněné krajinné oblasti a  Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území Veselských pískoven. Navštivte naučnou stezku Veselské pískovny. Na trase dlouhé sedm kilometrů najde návštěvník 14 zastavení, kde jsou umístěny informační tabule, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin i živočichů. K  pískovně neodmyslitelně patří chráněná lokalita Pískový přesyp u Vlkova, což je téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou.

Jste na výletě v letních parných měsících a chcete strávit nějaký čas u vody? Ideální místo!! Vždyť zámek leží na okraji největší třeboňsko-jindřichohradecké rybníkářské oblasti celé republiky. Jen asi 1 km od areálu najdete rybník Třešňovec, ale pokud raději luxusnější koupání s veškerým pohodlím a nevadí vám cestovat dále, tak doporučujeme Lázně Aurora v Třeboni (vzdálenost asi 50 km) se slanou vodou a spoustou atrakcí.

Pokud se vám nechce tak daleko, tak určitě zajeďte do 17 km vzdáleného Jindřichova Hradce, do místního aquaparku s venkovním bazénem a dalšími atrakcemi.

A pokud už budete v Jindřichově Hradci, v tomto nádherném městě na řece Nežárka, navštivte jeho vyjímečné památky. Jeho historické jádro bylo pro svou vysokou historickou, architektonickou i kulturní hodnotu prohlášeno městskou památkovou rezervací. Největším tahounem je bezesporu monumentální soubor budov hradu a zámku. Jeho prostory často ožívají divadlem, hudbou a dalšími akcemi. Součástí areálu je také Pivovar a mlýn ze 16.století.

Na krásném náměstí stojí za shlédnutí budova radnice, Langrův sgrafitový dům, Nežárecká brána, bývala Jezuitská kolej, Muzeum, Krýzovy jesličky, židovský hřbitov, několik kostelů atd. Pro obdivovatele oblohy a jejích krás doporučujeme návštěvu Hvězdárny F.Nušla. Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm – úzkokolejka, zato s délkou úctyhodných 79 km.

 

Bohoslužby,divadlo Václava Koubka, let balónem i paintball

Kromě pravidelných prohlídek a expozice bydlení šlechty jsou na zámku Červená Lhota pravidelně pořádány bohoslužby v kapli Nejsvětější Trojice, která je součástí zámeckého areálu.

V době Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků, jsou v rámci Svatého týdne pořádány také vzpomínkové akce jako např. Svatá hodinka na Zelený čtvrtek – která připomíná Kristovo bdění v Getsemanské zahradě. Při světle svící, které se postupně zhasínají a symbolizují tak usínání apoštolů se lze zaposlouchat do starých českých zpěvů, evangelijních úryvků a žalozpěvu proroka Jeremiáše nad Jeruzalémem. Tento program může být, samozřejmě, každý rok pozměněn.

V letních měsících zámecký areál často hostí různá divadla a uskupení, ať už s představením pohádek pro děti, inscenací pro dospělé nebo šermířských představení pro celé rodiny.

Poslední srpnový víkend v rámci celostátní Hradozámecké noci bývá připravena prohlídka zámku zdarma s bohatým doprovodným programem, který má každý rok specifické téma. Na své si přijdou jak dospělí, tak děti.

Přímo naproti zámku v budově, která je také památkově chráněna je umístěna restaurace Červená Lhota Restaurant. Nabízí svým klientům možnost vychutnat si jídlo v neopakovatelné atmosféře s přímým výhledem na zámek. V jídelním lístku najdete lehkou mezinárodní kuchyni i dětské menu.

Zajímavostí je, že v areálu restaurace najdete divadlo pod vedením známého herce, zpěváka a harmonikáře Václava Koubka, které každoročně pořádá Pohádkové léto u zámku Červená Lhota. Během letních prázdnin hraje pohádková představení pro děti ve všední dny a o víkendech vždy od 15:00. Divadlo má velkou kapacitu, rezervace předem proto není nutná. V případě deště zajištěno kryté divadlo. A jaké pohádky můžete vidět? Tak třeba Perníkovou chaloupku, Malou mořskou vílu, Bajaju, Zlatovlásku a mnoho dalších…

Nebojíte se výšek a rádi byste poznali zámek a jeho okolí z ptačí perspektivy a přitom si vše vyfotili nebo natočili? Jednou ze služeb restaurace je zprostředkování vyhlídkových letů v letadle.

Raději byste létající balón? Během vzduchoplavby objevíte nová místa na zemi, to vše nad malebnou a  nedotčenou jihočeskou krajinou. Mezi jedno z  nejvyhledávanějších míst pro let patří právě Červená Lhota.

Další netradiční nabídkou služeb Červená Lhota Restaurant je půjčování piknikových košů s  širokou škálou drobných pochutin studené kuchyně a nápojů. Výborným doplňkem pro čas stráveným na pikniku je zahrát si zná- mou francouzskou hru Pétanque. Pétanque může hrát prakticky každý a i terén hřiště je libovolný, proto neváhejte vyzkoušet i tento druh zábavy.

A pro opravdu akční návštěvníky ve větší skupině je tady možnost poznat trochu jiný druh zábavy – paintball. Sport, zábava či hra, při které je cílem vyřadit protivníka zasažením kuličkou s barvou. Na zámku je spousta skrytých zákoutí, kde si můžete tuto hru vyzkoušet a užít si den plný adrenalinu a dobrodružství. Ideální jako firemní akce nebo doplněk soukromých oslav.

Na výlet s dětmi můžete do dalšího jihočeského města plného památek a zábavy – Tábora. Vaše potomky určitě naláká návštěva Muzea lega nebo sladké Muzeum čokolády a marcipánu. Také v Táboře najdete hvězdárnu, kde jsou pořádány večery u dalekohledu s pozorováním nočním oblohy. No a co víc, je zde největší ZOO v jižních Čechách. Při návštěvě tak můžete spatřit vzácného Tygra ussurijského, Rysa ostrovida, Medvěda hnědého, Sovici sněžnou, Puštíka bradatého, Ibise rudého nebo například Výra velkého.

Pro milovníky hradů a zámků uvádíme ty, které mohou také v okolí navštívit: zámek Jemčina, Stráž nad Nežárkou, hrad Landštejn, hrad Chroustník, Třeboň, Hluboká nad Vltavou…

Možností a kombinací je tolik, že to snad ani na jeden výlet či dovolenou nestačí….

 

Služby

Služby, které zámek nabízí:

  • Cizojazyčné prohlídky na objednávku
  • Půjčování lodiček na prohlídku areálu
  • Bohoslužby v kapli Nesvětější Trojice
  • Restaurace
  • Půjčovna kol v restauraci Červená Lhota
  • Vyhlídkové lety – letadlo nebo balón
  • Piknikové koše
  • Pétanque
  • Paintball
  • Parkoviště
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • Svatby
  • Pronájem prostor pro pořádání akcí

Jak do Červené Lhoty?

Autem

  • ze směru Jindřichův Hradec: po silnici 128, vzdálenost asi 20 km
  • ze směru Tábor: po D3 a silnici 135, vzdálenost 38 km nebo po silnici 603 přes Planou, vzdálenost 30 km
  • ze směru České Budějovice: E55 a po silnice 23, vzdálenost 55 km
  • ze směru Pelhřimov: E551 a silnici 135 a 128, vzdálenost 39 km

Vlakem

Přímo do Červené Lhoty nevede železniční trať, nejbližší zastávka je v Kardašově Řečici (mezi Jindřichovým Hradcem a Veselím nad Lužnicí), odtud se k zámku dostanete po turistické stezce (cca 10 km).

Autobusem

  • zastávka Pluhův Žďár, Červená Lhota – vystoupíte přímo u hlavních parkovišť, k zámku je to cca 5 minut pěšky
  • zastávka Pluhův Žďár, Červená Lhota rozcestí – dáte se po modré značce, která vede k zámku – cca 15 minut pěšky

Zámek Červená Lhota