ZÁMEK SYCHROV

Krásný novogotický zámek Sychrov se nachází v malebném kraji Českého ráje, uprostřed krásné přírody nad údolím říčky Mohelky, jen asi 16 km jižně od Liberce.

Cílem našeho webu není podrobně popisovat historii, to se určitě dozvíte při návštěvě zámku od jeho průvodce, ale jen uvádíme, že původně na místě, kde dnes zámek stojí, stávala gotická tvrz, která byla v průběhu třicetileté války zničena. Poté zde byl postaven dvoupatrový barokní zámek, který byl nakonec přestavěn posledními majiteli zámku před konfiskací, kterými byla francouzská knížecí rodina Rohanů,  a tak je francouzský vliv více než znatelný. Ne nadarmo se o zámku říká, že je květem Francie na české půdě.

Uvnitř je zámek bohatě zařízen původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Před pár lety měl Sychrov po zámku Konopiště druhý největší sbírkový fond v Česku, který zahrnoval asi 48.750 předmětů. Jedná se jak o sbírky obrazů, soch, hodinek, skla, tak původní mobiliář. Většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.

Součástí zámeckého areálu je anglický park o rozloze 26 ha. Patří k nejkrásnějším a nejbohatším botanickým sbírkám v České republice. Park je rozložen na třech osách vycházejících. Hlavní centrální osa je zakončena stavbou oranžérie, nejvýraznější dominanty parku. Tato krásná stavba slouží jako odpočinková kavárna, kde si můžete zpříjemnit Vaši návštěvu a nasát plně zámeckou atmosféru.

Zajímavostí je, že na zámku pobývalo mnoho známých osobností a jednou z nejznámějších byl génius české hudby, hudební skladatel Antonín Dvořák. Zámek navštívil celkem devětkrát, naposledy s ním přijel i jeho zeť Josef Suk. Dvořák byl totiž velmi blízkým přítelem knížecího tajemníka Aloise Göbla.

Vzhledem k romantickému vzhledu zámku a parku si ho vybralo množství filmařů pro natáčení svých filmů. Povědomý vám bude třeba z pohádek Zlatovláska, Kočičí princ, Nesmrtelná teta nebo z filmů Radúz a Mahulena, Strašidlo cantervillské a mnoha dalších.

Prohlídka sídla, zlatý poklad, panenky i princezna

Na zámku Sychrov máte na výběr celkem ze sedmi pravidelných okruhů, i když u některých se jedná spíše o výstavy.

První základní okruh se jmenuje Novogotický klenot Rohanů, trvá přibližně hodinu a mimo jiné navštívíte honosně zařízené královské apartmá, kde přebýval svého času třeba i francouzský král Karel X. Část zámku je věnovaná soukromým apartmá knížete a kněžny. Prohlídka zahrnuje také reprezentační prostory jako salon, knihovnu, hráčský salon a velkou jídelnu.

Pro rodiny s dětmi je připravena úžasná prohlídka s princeznou, která zábavnou a jednoduchou formou seznámí děti s tím, jak se na zámku žilo princům a princeznám.  Trvá 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory.

Pokud chcete vidět Zlatý poklad, právě vám je věnován třetí okruh. Jedná se o výstavu plastik a šperků z drahých kovů a kamenů od šperkaře Františka Khynla, který mimo jiné pracoval pro domy jako Tiffany a Cartier.

Dalším krátkým okruhem – výstavou je výstava panenek, která je určená nejen nejmenším návštěvnicím zámku. Trvá asi 10 minut a navštívíte jeden zámecký pokoj, kde jsou k vidění panenky sběratelky S.Jakoubkové.

Pátým okruhem s názvem Areál je vstup do nádvoří a sklepení pod jižním a východním křídlem zámku. Dole ve sklepení si můžete prohlédnout výstavu „Ze života medvědího klanu“. Navštívíte také přilehlý anglický park, oranžerii nebo třeba Rudolfovu vyhlídku.

V prostorách bývalé zámecké konírny probíhá šestý a sedmý okruh – výstavy. Šestý je nazván Technopolis a je zaměřen na vynálezy a vynálezce 19. a 20.století. Sedmý okruh je prohlídka stejné výstavy rozšířená o Medvědí hru v zámeckém parku, která je určena především dětem.

Kromě těchto pravidelných okruhů jsou pořádány během celého roku i ty netradiční. Jedná se zejména pohádkové prohlídky pro děti. Jako třeba Rozum a štěstí, Čert s vodníkem na zámku nebo  Arvenské princezně.

O velikonocích a vánocích vás čekají prohlídky vyzdobených interiérů zámku a o vánocích najdete pod stromečkem i hračky rohanských dětí, navíc je pro každého připravený speciální dárek.

Lesní putování, kukuřičné bludiště a Český ráj

Po návštěvě zámku ještě není potřeba spěchat domů, v okolí Sychrova najdete určitě věci k vidění, zábavě i si užijete přírodu.

Ještě v samotném zámeckém parku najdete například vodárenskou věž nebo zajímavý železniční viadukt, Rudolfovu vyhlídku a romantickou bránu zvanou Arturův hrad. Parkem vede naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem, kterou nechal v 19.století vytvořit nad údolím řeky Mohelky Kamil Rohan. Stezka je dlouhá 1,8 km a je na ní 6 stanovišť. Kromě toho, že si projdete krásnou přírodou, tak má stezka za úkol seznámit veřejnost s historickými zajímavostmi místních lesů.

Jen pouhých 200 m od samotného zámku v poli plném kukuřic vás čeká rodinka Kukuřičáků. Jejich domovem je bludiště vytvořené v kukuřičném poli a číhají hlavně na rodinky s dětmi a další dobrodruhy, kteří jsou připraveni nalézt tu správnou cestu ven z bludiště. Na 8 tabulích ukrytých v zákoutí bludiště najdete hádanky. Pokud si chcete zahrát interaktivní hru, nezapomeňte si mobil s Androidem a čtečkou QR kódů!!

Pro milovníky koní a výhledů z koňského hřbetu je připraveno na ranči ve vesnici Zásada u Sychrova několik kurzů jízdy na koni, ať už se jedná o ježdění anglické, westernové nebo v dámském sedle. Najdete tady také další typická i netypická zvířata a ukázky sokolnictví.

Znalce a milovníky zlatavého moku určitě potěší blízkost obce Svijany, kde se vaří skvělé a známé pivo a nejen to. Můžete zde navštívit další zámek, který patřil rodu Rohanů, který jej připojil k Sychrovu. Najdete ho asi 8 km od Sychrova.

Masopust, Dvořák, skotské hry i sokolníci

Zámek Sychrov je otevřen celoročně a dokonce nezavírá ani pondělky, to znamená, že kromě prohlídek si můžete v průběhu roku užít i další akce.

Třeba hned v únoru je to masopust v prostorách zámeckého parku. Přijďte se pobavit a poučit, shlédněte folklórní soubory Krkonošký horal a Horačky v dobových kostýmech, podívejte se na tradiční řemesla. K masopustu už tradičně patří zabíjačka a tady je pro vás připravena ta staročeská!

V období velikonočních svátků vás čekají Velikonoční trhy na Sychrově, kde si kromě ukázek řemesel můžete zakoupit i tradiční zboží spojené s těmito svátky. Atmosféru doplní zpěv, divadlo a třeba i žonglér.

V květnu se zámecký park promění na pohádkový a jeho hlavními protagonisty se stanou děti. Je pro ně v průběhu jednoho víkendu připraveno spoustu soutěží, při kterých je budou provázet princezny nebo zbrojnoši a za odměnu pak čeká na každého dětského účastníka dárek.

V červnu už tradičně probíhá zahájení festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, kde vystoupí různí umělci interpretující díla Antonína Dvořáka.

Na konci srpna se prostory zámku zaplní muži v tradičních skotských kiltech, ženami ve skotských krojích, znějí dudy a pije se tradiční skotská whisky. Už skoro dvacet let zde mají své místo tradiční Skotské hry. Dva dny plné zábavy, skotských tanců, skotské a irské hudby a tradiční skotské těžkoatletické soutěže. Pro děti je připraven zvláštní program, můžete si zahrát golf nebo třeba obdivovat majitele britských historických vozidel.

Neodmyslitelnou součástí Sychrova a jeho parku jsou od dubna do října historické sokolnické ukázky s dravými ptáky. K vidění je volné létání dravců doprovázené odborným výkladem profesionálního sokolníka.

V posledním měsíci roku, většinou první adventní víkend, se na Sychrově Adventní trhy. Opět zde uvidíte tradiční řemesla, můžete zakoupit vánoční dárky a ochutnat cukroví a spoustu dobrot. Je také připraven bohatý doprovodný kulturní program pro děti i dospělé a vánoční atmosféru umocní i betlém umístěný na nádvoří.

Kromě těchto víceméně pravidelných akcí je během roku pořádáno množství výstav, koncertů vážné a populární hudby a přehlídek jak v prostorách zámku, jeho přilehlého, tak oranžerie.

Příznivci tajemna mohou navštívit nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn. Ať už sem pojedete ze Sychrova autem (asi 10 min), na kole nebo vlastních, po prohlídce tohoto hradu se vydejte dále do malebného údolí řeky Jizery směrem k obci Malá Skála. Jedná se o vyhlášené středisko rekreace v Českém ráji, obklopené dominantami Pantheonu a hřebene Suchých skal.

Zámků a památek ve v celém Českém ráji mnoho, takže pokud se rozhodnete zůstat v kraji déle, určitě stojí za to navštívit Trosky, Hrubou Skálu, Bezděz, Frýdlant a další.

Pro sportovně založené je i v tomto kousku Českého ráje připraveno mnoho cyklostezek nebo možností pěších výletů po turistických značkách. Kombinací je tolik, že by nestačily na samotný příspěvek.

Pokud vaší dovolenou nepojmete jako aktivní, ale spíše odpočinkovou, v Zámeckém hotelu Sychrov hned u zámku je vám k dispozici wellness s velkým množstvím relaxačních procedur.

Služby

Služby, které zámek nabízí:

 • Bezbariérový
 • Občerstvení
 • Restaurace
 • Parkoviště
 • Suvenýry
 • Rezervace
 • Úschovna zavazadel
 • Pronájem prostor
 • Svatby
 • Noční prohlídky
 • WC

Jak na SYchrov?

 

Autem

Od Prahy –  po D10 a E65 směr Liberec, vzdálenost asi 93 km

Od Hradce Králové – po silnici 35, vzdálenost asi 80 km

Autobusem a vlakem

Do Sychrova se dostanete jak busem, tak vlakem a poté pěšky do kopce k zámku

Na kole

K Sychrovu vede cyklotrasa přes údolí Mohelky, dlouhá asi 12,8 km, která začíná v Hodkovicích.

Zámek Sychrov