Zámecký areál Dětenice

Zámek Dětenice se nachází ve stejnojmenné obci na Jičínsku, na okraji Českého ráje, asi 70 km severovýchodně od Prahy. Ať už tedy bude tento zámek cílem Vašeho výletu nebo se budete pohybovat po okolí a rozhodnete se ho navštívit, určitě Vás nezklame. Aktivit je víc než dost, takže je možné, že se i zdržíte….

Nebudeme se zde dlouze rozepisovat ani a historii ani o interiéru zámku, to vše se bezpochyby dozvíte na prohlídce od průvodce a uvidíte na vlastní oči, ale určitě Vás upozorníme na akce a zajímavé aktivity spojené jak se samotným zámkem, tak jeho okolím.

Dnešní podobu ovlivněnou různými styly od gotiky až po klasicistní výzdobu získal zámek ve druhé polovině 18.století. Milovníky zlatavého moku určitě zaujme a potěší, že součástí zámeckého resortu je i historický zámecký pivovar s opravenou originální středověkou krčmou a vlastním pivem. Konají se zde i ochutnávky.

Vyzkoušet můžete také zámeckou a zahradní restauraci v areálu zámku. Projít se můžete v přiléhajícím zámeckém parku či se ubytovat ve Středověkém hotelu nebo v blízkosti zámku v hotelu Rustikal. Pro obdivovatele koní bude určitě zážitkem shlédnout zámecké stáje, kde mají v současné době asi 50 koní většinou holštýnského plemene, ale do budoucna je plánováno až 150.

Na zámku se kromě běžných prohlídek nebo těch netradičních konají různé historické programy, rokokové plesy nebo středověké hostiny.

Tradiční i netradiční prohlídky

V rámci běžného prohlídkového okruhu po Dětenském zámku, který trvá asi 50 minut, můžete shlédnout ojedinělou sbírku zbraní Maltézských rytířů nebo třeba lovecké trofeje.

Pokud ale chcete zažít něco originálního a potěšit své děti, tak se na zámek vydejte o víkendu. Celoročně zde probíhají netradiční prohlídky a to v sobotu od 10 do 17 hodin, kdy Vám ježibaba Žizelda za strašidelného svitu plápolajících svíček povypráví příběh o tom, jak se na zdejším zámku žilo v minulosti.

No a neděle nabízí ještě něco navíc. To už se můžete i vy stát součástí pohádky O napravené princezně nebo O šípkové Růžence a přitom si prohlédnout zámek. Pohádka se hraje v zámeckých komnatách každou hodinu od 10,30 do 16,30, přičemž poslední prohlídka začíná právě v 16,30.

Součástí zámku jsou také Pekelná muka, kde uvidíte různé podoby čertů, ďáblů i padlých andělů, mučící nástroje a techniky. Toto místo bude určitě velkou výzvou hlavně pro ty, kteří předtím prožili romantickou prohlídku s pohádkou.

Stylové ubytování ve Středověkém hotelu

Potom, co jste viděli zámek, prošli se po jeho zahradách, najedli se v místní krčmě a ochutnali skvělé pivo, určitě stojí za to si odpočinout a strávit alespoň jednu noc ve Středověkém hotelu. Určitě to bude nezapomenutelný zážitek pro Vás nebo Vaše děti.

Tento hotel je zařazen do řetězce unikátních hotelů světa “Unusual & Unique Hotels of the World“ a nabízí 42 velmi stylově vybavených pokojů s vlastním sociálním zařízením. Kapacita je až 80 hostů. Interiéry jsou naprosto jedinečné a dobové, takže si budete připadat, že jste se přesunuli v čase do doby temna.

Do pokoje Vás doprovodí světlonoš a všude kolem jsou hořící svíce, které evokují dobovou atmosféru. Například místo sprchy najdete sprchový kout s konvicí teplé vody, který spíše připomíná latrínu a místo umyvadla kamenné koryto.

Ale nebojte se, všechno je krásně čisté a navíc provoněné levandulí a jinými bylinami. A pozor! V hotelu ve dne v noci straší.  Prostě zážitková turistika, jak má být.

Autentická krčma, místní pivo i Food festival

Po prohlídkách a zážitcích vyhládne a jak už jsem uvedli výše, součástí areálu je zámecká zahradní restaurace nebo Středověká krčma, která je otevřena je celoročně a denně od 11 do 23 hodin a v pátek a v sobotu o hodinu déle. Návštěva stojí určitě za to. Opravdu autentická krčma s personálem v dobovém oblečení i s středověkou hudbou. Široká nabídka českých jídel a místního piva za slušné peníze. Kromě toho je zde denně pro dospělé od 19 do 22 hod. připraven Středověký program.

A když už jsme u místního piva a Středověké krčmy, nenechte si ujít prohlídku pivovaru, kterého je krčma součástí. Opět se zde nebudeme pouštět do podrobného historického popisu, který se dozvíte na místě, jen prozradíme, že se seznámíte s výrobou kvasnicového piva způsobem starým 200 let. Prostě nezměněná původní receptura. A hlavně pány asi bude zajímat, jak dětenický pán Beneš získal tajný recept na zázračné pivo, které „mužům dodávalo mocnou sílu a chtíč“. A tento kouzelný nápoj budete moci i ochutnat.

Zde je určitě na místě zmínit, že pokud jste milovníky dobrého jídla a pití, v letních měsících o některých víkendech v červenci a srpnu probíhá v areálu zámku Dětenický food festival – masakr žrádla a pití, přesné termíny na aktuální rok najdete na www.jicin.org.

Další aktivity na zámku a v okolí

Jak už jsme zmínili v kapitole o zámeckém areálu, kromě tradičních i netradičních prohlídek, se v zámeckém areálu pořádají i další aktivity.

V období od září do června vždy o víkendech ve 14 hodin máte možnost  shlédnout na zámeckém kolbišti rytířské turnaje. V případě nepříznivého počasí je připravena krytá jízdárna. Kapacita publika je až 300 osob.

V krásném období adventu je každou prosincovou neděli prohlídka s andělem a nadílkou pro děti.

A pokud už jste v Dětenicích a na výletě po Českém ráji, máme pro Vás pár tipů, co ještě stojí za to vidět. Například památník Bedřicha Smetany v nedalekých Jabkenicích, zámky Loučeň či ten v Jičíně, Hrad Kost, Muzeum hry v Jičíně nebo například Knihovnu Václava Čtvrtka tamtéž.

Služby

 

 Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština

Popisy exponátů v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Parkoviště – vzdálenost : 10
Parkoviště – cena: 45
Parkoviště pro autobusy – vzdálenost: 10
Parkoviště pro autobusy – cena: 200

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů, dětský koutek, vstup se psy.

Jak do dětenic?

 

Z Jičína:

Jedete-li autobusem, musíte přestupovat v Mladé Boleslavi nebo Libáni. Autem jedete po silnici č. 501 přes Libáň. Odtud do Dětenic. Trasa měří 26 km.

Z Prahy:

Autem možné po silnici E65 a poté po dálnici D10 přes Mladou Boleslav až do Dětenic nebo po D11 přes Poděbrady. Autobusem z Černého mostu do Mladé Boleslavi, kde je nutné přestoupit na autobus směr Libáň.

Zámek Dětenice