Rozhledny západočeské metropole jsou zvláštním rozhlednovým případem na našem území. Plzeň má rozhledny tři a každou z nich už od jejich počátků pronásledují neustále problémy zejména s přístupností. Rozhledna na Chlumu, která je ze tří plzeňských rozhleden považována za nejznámější, jakoby byla pro tyto události vlajkovou lodí. Již její samotné postavení se nerodilo lehce. Peníze se sháněly tři roky a když počala být rozhledna v roce 1926 stavěna, podařilo se nejprve dokončit pouhé torzo s třetinovou dnešní výškou. Další tři roky pak trvalo naplnění původního projektu, až byla rozhledna dokončena. Následujících deset let první republiky bylo jediným uceleným časovým úsekem, kdy rozhledna fungovala bezproblémově. Po válce se totiž střídal jeden provozovatel za druhým, načas byl vrchol dokonce obsazen sovětskou armádou.

Změnu dlouho nepřinášel ani pád režimu a po většinu 90. let byla rozhledna i nadále uzavřena. Na lepší časy se začalo blýskat až na přelomu tisíciletí, kdy nový majitel, podnikatel Jaroslav Kokeš, odstranil přilehlou chátralou chatu, provedl nutné opravy a rozhlednu zpřístupnil. V plánu měl dokonce postavení zcela nového ubytovacího komplexu s velmi originálním vzhledem, ale projekt byl však zamítnut. Tímto krokem opět počaly problémy, kdy se pan Kokeš objektu zbavil a rozhledna byla poté přístupná jen velmi nárazově. Nová (a doufejme, že na delší dobu pozitivní) historie se začala psát 15.5.2010, kdy se rozhledny ujali členové KČT Bolevec a znovuzpřístupnili jí veřejnosti, včetně malého bufetu pod rozhlednou.

Výhled: Šumava, Plzeň a okolí, Brdy

Popis cesty: Auto – až k rozhledně je možné dojet autem. Ze silnice č. II/233 z Plzně do Chrástu na konci městské části Doubravka odbočte doleva v místě, kde odbočuje i zelená značka (je zde i odbočka k rozhledně). Asfaltka vás po kilometru stoupání dovede až k rozhledně. Vlak – nejbližší vlaková zastávka je Plzeň – Doubravka. Po silnici dojdete 200 metrů k autobusové zastávce Zábělská, kde začíná červeně značená turistická trasa, která vás dovede až k rozhledně. Celková délka trasy je 2 kilometry.

Otevírací doba: květen – červen a září o víkendech 10-18, červenec a srpen Po – Pá 15-19, o víkendech 10-18, jindy po předchozí dohodě na rozhlednachlum@seznam.cz