Alexandrova rozhledna je kamenná stavba, která se tyčí nad adamovským údolím na západním výběžku hřbetu Nad Střelčím (527 m) v Moravském krasu, na severozápadě katastru obce Babice nad Svitavou, na původním místě zaniklého dřevěného vyhlídkového pavilonu.

Rozhledna prošla významnou rekonstrukcí v roce 2009, kdy byla obohacena o nové schodiště a navýšena o osm metrů. Oblíbený turistický bod Moravského Švýcarska, s rozhledem do všech stran, byl znovuotevřen 16. května 2009.

Rozhledna nabízí výhled, který se otevírá zejména jižním směrem a kromě samotného Adamova je vidět velká část Brna, Pálavské vrchy a za extrémně dobré viditelnosti, která nastává jen několikrát ročně, je možné vidět vrcholky Alp.

Jak se tam dostanete? K Alexandrově rozhledně (též Alexandrovce) se dostanete buď z Babic nad Svitavou nebo z obce Adamov. Pěšky nebo na horském kole (z Babic lze použít i silniční kolo, ale opatrně! Z Adamova pouze na horském kole). Zvolíte-li první variantu (z Babic), pak se připravte na štěrkovou- lesní cestu, po které vede zelená turistická značka. Ze začátku budete stoupat (asi kilometr) do mírného kopce, poté budete zase mírně klesat. Cesta Vás nakonec zavede na úzkou lesní pěšinku, která vede přímo k rozhledně (asi 150 metrů, vedoucích přímo k věži).

Rozhledna je volně přístupná celoročně.