Bukovany jsou vesnice nedaleko moravského Kyjova. Najdete zde nejmladší větrný mlýn u nás, postavený z litého betonu se železnými výstužemi. Uvnitř je celý obložen dřevem. Protože plní funkci rozhledny, jsou lopatky mlýna na elektrický pohon. Je to z bezpečnostních důvodů, protože v Bukovanech často vane vítr rychlostí přes 100 km v hodině, tím pádem by se lopatky točily v některých případech hodně rychle.

V nejvyšším patře se nachází vyhlídková terasa, která skýtá nádherné výhledy do okolí. Při pohledu z věže mlýna se před Vámi rozprostře kyjovské Dolňácko se svými políčky, sady a vinicemi, na obzoru se zřetelně rýsují hřebeny Bílých Karpat a Chřibů, při dobré viditelnosti dohlédnete až ke 110 km vzdálenému kopci Kobyla u Bratislavy.

Mlýn s rozhlednou je součástí hotelového areálu se širokou nabídkou služeb. Areál je vystavěn v tradičním stylu moravského Slovácka. Můžete se zde nejen ubytovat a dělat výlety do okolí, ale zahrát si i minigolf, děti si zajezdí na ponících a je zde možné pořádat různé kulturní a společenské akce. Také si zde můžete zapůjčit kola a v místní restauraci ochutnat krajové speciality a místní nabídku vín.

V 1. patře mlýna jsou pravidelně pořádány výstavy regionálních umělců. Ve 2. patře nalezne návštěvník expozici mlynářského stavení a obydlí 19. století doplněnou fotografiemi ze života obce Bukovany. V 3. patře je vyhlídková terasa.

Mlýn se nachází na západním okraji Bukovan, asi 4 km od Kyjova, při silnici na Ostrovánky, kolem mlýna vede cyklostezka č. 412 z Kyjova směrem na Ždánice a do pohoří Chřiby.

Otevírací doba

leden – prosinec    pondělí – pátek kdykoliv po dohodě s recepcí

sobota, neděle 10.00-19.00 s průvodcem

Vstupné

dospělí 30 Kč, osoby do 120 cm zdarma