Rozhledna na Kleti byla až do „rozhlednové osvěty“ na konci 20. století považována ze nejstarší českou rozhlednu. Tento primát jí sice vzali o několik let dříve postavené okrasné šlechtické věže, přesto pro mnohé nadšence je i tak Josefská věž na Kleti tou nejstarší „pravou“ rozhlednou. Pravou jest v tomto smyslu myšlena rozhledna stojící na vrcholu. A nejedná se o vrchol jen tak nějaký…Kleť byla již po staletí významným orientačním bodem a dominantou jižní části Čech. Přestože je tedy Kleť první českou horskou rozhlednou, není rozhlednou postavenou tradičními iniciátory – turistickými spolky. Ty byly v době stavby věže, v letech 1824 – 1825, lidově řečeno ještě na houbách, a tak iniciativa na postavení věže pocházela od knížete Schwarzenberga.

Nutno dodat, že v podstatě první půlstoletí nebyla rozhledna přístupná široké veřejnosti, ale pouze blízkým přátelům pana knížete. K zpřístupnění došlo až v 70. letech 19. století, kdy již bylo i možné dostat na Kleti občerstvení. Od té doby se Kleť postupně stala velmi oblíbeným turistickým cílem, především díky fenomenálnímu výhledu, kterému vrcholil pohled na masiv Alp. Ve 20. století stoupl význam Kleti i postavením hvězdárny, která je nejen uznávaným vědeckým pracovištěm, ale rovněž dalším zajímavým místem, které lze na Kleti navštívit. Rozhledna je i přes své stáří udržována ve vynikajícím stavu průběžnými opravami, z nichž ta poslední rozsáhlá proběhla v letech 2008 – 2009.

Z rozhledny je překrásný kruhový výhled na velkou část Šumavy, Novohradské hory, Budějovickou pánev, Českomoravskou vrchovinu, či Protivínské hory a Brdskou pahorkatinu. Za dobré viditelnosti je možné na jižní straně spatřit i Alpy.

Popis cesty: Auto – ze silnice č. II/143 z Českých Budějovic do Křemže odbočte v obci Mříč doleva na Holubov. Jím projeďte a po chvíli dojedete do obce Krásetín, na jejímž konci vás čeká dolní stanice lanovky na Kleť a parkoviště. Nahoru můžete tedy buď lanovkou (jezdí každou hodinu) anebo po 3,5 kilometru pěšky po zelené značce. Vlak – nejbližší vlaková zastávka je v Holubově. Odtud až k rozhledně vede zeleně značená turistická trasa. Její celková délka 5,5 kilometru.

Otevírací doba: celoročně denně mimo Po 9-17

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč