Zvičina (671 m) je nápadným vrcholem Podkrkonoší zvedající se asi 8 km západně od Dvora Králové se známou zoologickou zahradou. Vrchol Zvičiny, jenž poskytuje slušné výhledy na Jizerské hory a Krkonoše, stejně jako na Kunětickou horu u Pardubic či Milešovku a Bezděz byl v centru turistické pozornosti již od konce 19. století.

Dnes tady vedle raně barokního kostelíka sv. Jana Nepomuckého z roku 1706 postaveného na místě původního dřevěného kostelíka z roku 1584 (jenž byl zasvěcen Janu Husovi) nalezneme poměrně velkou Raisovu chatu. Její integrální součástí je rozhledna, respektive vyhlídková věž. Raisova chata byla českými turisty odkoupena v roce 1900 a postupně zvelebována, prosklená rozhledna byla přistavěna později a oficiálně zpřístupněna 25.4.1926. Výška rozhledny na Zvičině činí asi 10 m a vede na ní 65 dřevěných schodů ze vstupní haly Raisovy chaty.

Rozhledna na Zvičině je přístupná od středy do neděle od 11.00 do 22.00 od června do září. Mimo tuto dobu, poněkud nepochopitelně, je rozhledna uzavřena i v případě otevření turistické chaty, která funguje i v zimním období od pátku do neděle. Určitě by řada návštěvníků příjemné hospody na Raisově chatě uvítala možnost porozhlédnout se z rozhledny na Zvičině i mimo letního období.

Na vrchol Zvičiny, která je nejvyšším bodem tzv. Zvičinsko – kocléřovského hřbetu v geomorfologickém celku Krkonošské podhůří se dostaneme přes obec Zvičina od Bílé Třemešné i autem po úzké a trochu rozbité silničce. Turistické trasy se pak k vrcholy sbíhají téměř ze všech stran.