Zřícenina původně vyhlídkové novogotické věže v Lomnici nad Popelkou postavené v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem. Jméno získala podle křestního jména jednoho z knížat Rohanů.

Alainova věž je jednopatrová kamenná stavba s ochozem o půdorysu pravidelného osmiúhelníku. Celková zastavěná plocha přesahuje 30 m2. Zdivo je provedeno z hladce opracovaných neomítaných pískovcových kvádrů. Věž má výšku 10,5 metrů. Ve výšce asi 6 metrů je dřevěná podlaha na trámech.

Jak se tam dostanete? Věž naleznete na modré turistické značce nedaleko rozcestníku se žlutou značkou Pod Alainovou věží. Nejkratší přístup je sem od železniční zastávky Kyje po žluté turistické značce, cesta je však díky několika vydatně napájeným pramenům i v největších vedrech silně rozbahněná, bohužel i zastávka bývá obsluhována vlaky velmi sporadicky a to převážně jen v letním turistickém období.

K věži se lze dostat také po modré značce z vrcholu Tábora, kde lze zanechat případně automobil, od rozhledny na vrcholu sem vede pohodlná lesní cesta, případně sem lze dojít po vrstevnici cestou kolem pramenu Cidliny a jezírka Pod Táborem po žluté značce z Košova.

Přístupná celoročně. Vstup na vlastní nebezpečí.