Hrad Rýzmberk se nachází ve výšce 680 m n.m., 2 km S od města Kdyně.

Hrad Rýzmberk byl založen ve 13. století údajně Děpoltem rodem Švihovských z Rýzmberka jako strážní hrad Všerubského průsmyku, kudy vedla stezka do bavorského Řezna. Roku 1448 hrad vyhořel a byl přestavěn. Potom byl hrad několikrát dobyt, naposledy v roce 1641 Švédové. V roce 1676 je již uváděn jako zřícenina. Ve třicátých letech 19. stol. hrad získal Jan Filip Stadion. Upravil okolí i samotný hrad a vytvořil hostinec.

V roce 1848 nechal postavit věž s cimbuřím, která slouží návštevníkům dodnes jako rozhledna. Pravidelně každý rok se v hradním amfiteátru pořádá tzv. Rýzmberský hradní guláš – festival folkové, country a trampské písně.

K hradu vede odbočka ze Kdyně do Podzámčí. Zaparkovat se dá na parkovišti v Podzámčí, potom nás čeká cesta dlouhá 0,5 km po zelené TZT. Nejbližší žel. stanicí je Kdyně (žel. trať č. 185 Domažlice – Klatovy). Trasa vede po žluté TZT až do Podzámčí, odtud po zelené. Délka je 3,5 km.

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.

Již několik let se na Rýzmberku provádí archeologický průzkum. Na protilehlém vrcholku stojí rozhledna Koráb a pokud budete mít štěstí, zahlédnete i bílou paní Apolenu, pyšnou dceru rýzmberského pána.

Otevřeno: areál hradu po celý rok, věž červen – srpen pondělí – neděle 10.00-17.00

Vstupné: dospělí 12 Kč, děti 6 Kč