Křížová hora je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny a vypíná se do výšky 735 m n.m. na východ od Červené Vody. Dříve to bylo oblíbené výletní a poutní místo červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Od války, se všemi jejími důsledky, místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán.

Vyvrcholením snah o znovuoživení tohoto místa bylo vybudování kulturně turistického objektu s rozhlednou.

K realizaci byl vybrán projekt Ing. Arch. Mádlíka, který citlivě přistupuje k dané lokalitě tak, aby stavba minimálně narušovala okolní krajinu a zároveň se stala nepřehlédnutelnou novou dominantou širokého okolí. Tvoří ji přízemní otevřený ochoz zakončený oblou střechou a věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 25 m nad úrovní terénu. Jádro věže tvoří betonový tubus, obložený dřevěnými prvky.

Původní obsah lokality připomíná historická stopa původního kostelíka, provedená v kamenné dlažbě lemované trávou, okolo které se odvíjí nový příběh současné novostavby, jako místa k setkávání, pořádání kulturních akcí pod širým nebem, jako vyhlídkové, výletní a poutní místo.

Přístup k rozhledně je možný pěšky nebo na horském kole. Překonání posledních metrů na vrchol k rozhledně představuje strmý kamenitý terén. Auto lze zaparkovat v Šanově u kostela nebo na parkovišti u obecního úřadu.

Výhled: např. Kralický Sněžník, Suchý vrch, obec Červená Voda

Otevírací doba

listopad až březen – ZAVŘENO, v případě dobrého počasí a dostupnosti pouze na objednávku
duben a říjen – otevřeno v sobotu a v neděli od 13 do 15 hod.
květen, červen a září – otevřeno v sobotu a v neděli od 10 do 17 hod.
červenec a srpen – otevřeno každý den od 10 do 17 hod.

Jednotné vstupné 20 Kč.

Otevírací doba je platná pouze v případě dobrého počasí. Mimo otevírací dobu lze vstup pro skupinu alespoň 5 osob dohodnout předem – v pracovní dny na tel. 465 626 212.