Krásná, 14 metrů vysoká rozhledna, která vyrostla v roce 2004 mezi Heřmanovým Městcem a Svinčany na Pardubicku. Jde o neopláštěnou dřevěnou stavbu s točitým schodištěm uprostřed a dvěma patry, přičemž horní ochoz je krytý nízkou jehlanovou střechou.

Myšlenka stavby rozhledny vznikla v roce 2003 jako doplněk regionální cyklotrasy. Budoucí rozhledna tak měla zázemí v dobrém turistickém informačním systému.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 313 m nad mořem v blízkosti Raškovického lesa v zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Vyhlídková plošiny se nachází ve výšce 10 m. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Železné hory i na vrcholky Orlických hor a Krkonoš. Jasně je vidět Kunětická hora u Pardubic. Pro vystoupení na ochoz rozhledny musí návštěvníci zdolat 47 schodů.

Jak se k rozhledně dostanete? Rozhledna leží na konci osady Horní Raškovice, téměř k rozhledně lze dojet autem, vede sem i červená TZ spojující Heřmanův Městec a Svojšice.

Turistická sezóna na rozhledně Barborka se zahajuje v březnu. Ukončení sezóny na konci října.

  • volně přístupná v době od 9:00 do 19:00 hod.
  • návštěvy mimo otvírací dobu nutno ohlásit minimálně den předem na tel. č. 728 149 849 (správce rozhledny pan František Blažek) nebo  na tel.č . 466 972 389 (OÚ Svinčany), e-mail:svincany@seznam.cz, pro skupinu čítající alespoň   5 osob.

Stánek s turistickými suvenýry otevřen:

  • pátek, sobota, neděle, státní svátky        13:00 – 18:00 hodin