Dřevěná víceúčelová stavba začala vznikat na jaře 2013 na vyvýšenině „Na Vrchách“ cca 1km severně od obce Břasy (okres Rokycany). Jejím hlavním účelem je datový přenos bezpečnostního kamerového systému (příslušná zařízení jsou umístěna v nejvyšším, tj. šestém patře konstrukce) a rovněž vyhlídka na zdejší krajinu (umístěná o patro níže).

Nevšední konstrukce dřevostavby vznikla z podnětu obce Břasy, jejíž zástupci požadovali v místě bývalého vojenského areálu, jemuž vévodil radar, nevztyčovat žádnou typizovanou konstrukci, ale právě nápaditou a originální stavbu. Ta má téměř čtvercový půdorys (9,2m x 9,5m) s tím, že k vrcholu se dvě hrany sbíhají. Celá stavba je opláštěna dřevem zejména proti nepřízni počasí.

Datový převaděč s vyhlídkou byl v období duben až konec června vystavěn společností Saportan s.r.o. z Plzně za více než 2 mil. Kč podle návrhu Petra Černého z firmy Area projekt, s.r.o. a Petra Kesla ze Západočeské univerzity v Plzni . Na jeho výstavbu bylo spotřebováno 135 tun betonu, 25 tun smrkového dřeva pro nosnou konstrukci a 8 tun dřeva na opláštění věže. Prkna na podlahu vážila skoro pět tun a jen o tunu méně měly ocelové spojovací a kotevní prvky.

Z rozhledny si užijete kruhový výhled na masiv Radče, okolí Berounky, plzeňské rozhledny Chlum, Krkavec a Sylván a také Radyně, Vladař, za dobré viditelnosti i Český les a Šumava. K rozhledně se nejlépe dostanete z obce Břasy ve směru na Libín a Újezd Svatého Kříže (silnice č. 232), hned za cedulí s koncem obce odbočte na asfaltovou silničku, která vás dovede až k rozhledně.

Rozhledna otevřena 

od 1. 4. do 15.10                8.00 – 20.00  hod.

od 16.10. do 31.3.              8.00 – 17.00 hod.