Bohušův vrch je půvabná, zděná věž (21 m) se špičatou stříškou a vyhlídkovou plošinou ve výšce 18 m. Na toto oblíbené výletní místo vede jeden kamenný a 72 kovových schodů, které se stáčí proti směru hodinových ručiček.

U zrodu cihlové rozhledny na Bohušově (dříve též Šibeničním) vrchu (571 m) východně od Plané u Mariánských lázní stál Městský okrašlovací spolek. Ten se v březnu 1908 rozhodl, že stávající u turistů oblíbený dřevěný vyhlídkový gloriet, který chátral, nahradí vyšší věží. Původní plány dokonce počítaly s věží vysokou téměř 30 metrů, která měla nést honosný název Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa. Ten totiž v roce, kdy Městský okrašlovací spolek rozhlednu plánoval, slavil šedesáté výročí své vlády. Stavbu nejvíce prosazoval předseda spolku stavitel Thomas Turner (měla to být právě jeho firma, která by rozhlednu stavěla).

Základní kámen k rozhledně byl položen v den císařského výročí 2. 12. 1908. Jenže v průběhu stavby se nedostávalo peněz a tak nakonec vznikla jen šestnáctimetrová cihlová věž za cca 10 tis. korun, k níž byl přistavěn domek pro strážného a prodej občerstvení. Slavnostního otevření se dočkala v létě 1909.

Z věže lze vidět severní část Českého lesa i část Slavkovského lesa, dále Tepelská vrchovina i hrad Přimda. Vidět je také pochopitelně samotné město Planá a jeho okolí.

Jak se na rozhlednu dostaneme? Úplně jednoduše. Vydáte se po silnici směr Otín nad město a pak budete pokračovat, polní cestou až do obce Planá. Odtud budete pokračovat po modré turistické značce až K Bohušově vrchu (1 km).

Rozhledna je celoročně volně přístupná.