Vojenský újezd Boletice (220 km2 v západní části okresu Český Krumlov) byl dlouhá desetiletí turistům nepřístupný. Armádě slouží od roku 1950 a teprve až v roce 2006 byly některé jeho okrajové části návštěvníkům zpřístupněny. Pohyb byl však umožněn pouze po vyznačených turistických a cykloturistických trasách, a to jen během víkendů a svátků.

V říjnu 2011 ministr dopravy Alexandr Vondra oznámil, že do tří let armáda opustí jižní část újezdu a tím se zmenší o více než desetinu. Významným milníkem k této změně pak bylo podepsání deklarace o dalším zpřístupnění Vojenského újezdu Boletice veřejnosti, a to dne 11. července 2012 ze strany ministra obrany Alexandra Vondry a jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Stalo se tak na nejvyšším bodě újezdu Králově stolci (1 236m, dříve nazýván Liščí louka), který je zároveň nejvyšší horou Želnavské hornatiny.

Při této příležitosti došlo zároveň k slavnostnímu otevření menší dřevěné turistické rozhledny. Zhruba osmimetrová trámová stavba nahradila původní rozhlednu z roku 1938. Jednalo se o rovněž dřevěnou, 20 m vysokou věž, která na Knížecím stolci vydržela do přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy spadla.

Současnou rozhlednu nechaly postavit za 520 tis. Kč Vojenské lesy a statky ČR. Její stavbu provedla během června a začátku července 2012 prachatická firma HOPI S+S s.r.o.

Otevírací doba: během letních prázdnin pouze o víkendech a st.svátcích

Přístup: v roce 2012 vyznačená modrá TZ ze Záhvozdí (na Knížecí stolec cca 8km)

Výhled: všechny okolní pohraniční hory a za dobré viditelnosti rovněž Alpy, výhled možný i díky následkům větrné smrště Kyrill, která z okolí vrchu vymýtila většinu vzrostlých stromů