Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice.

Stavba, jenž vyrostla z podnětu sdružení obcí Mikroregionu Olešnicko, je vysoká 9 metrů a výstup na vrchní vyhlídkovou plošinu umožňují dva kovové žebříky. Stříška rozhledny nese větrnou růžici. Pro svou výšku je stavba některými místními nazývána největším posedem a nejmenší rozhlednou v Česku.

Rozhledna je součástí areálu sloužícího zimním sportům (na úpatí kopce jsou 2 lyžařské vleky), který byl soukromým investorem v roce 2006 podstatně zmodernizován. Přímo na vrcholu Kopaniny nalezneme od roku 2005 také 30 metrů vysoký typizovaný ocelový stožár sloužící přenosu širokopásmového internetu. Další železný vysílač se nachází jen pár metrů jižně od rozhledny.

Popis cesty: Auto – ze silnice č. II/362 z Kunštátu do Bystrého v Olešnici odbočte na náměstí doleva ke hřbitovu a pokračujte ulicí za Hřbitovem směrem k viditelné rozhledně po asfaltce až tam, kam to zákaz vjezdu dovolí. Zbytek dojděte pěšky. Vlak – nejbližší vlaková zastávka je v Letovicích. Až na svah Kopaniny odtud vede červeně značená turistická trasa a zbylých 500 metrů dojdete k viditelné rozhledně po polní cestě. Celková délka trasy je 17 kilometrů.

Rozhledna je volně přístupná.