Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice.
Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892.

Osudy kamenné rozhledny jsou velmi zajímavé. Se stavbou se začalo, když organizovaná turistika ještě neexistovala, a kdy si vyhlídkové věže mohli dovolit pouze majetní vlastníci panství. A to byl také případ knížete Kamila Rohana, kterému patřily i jiné pozemky na Tanvaldsku, kde se v letech 1847 začala stavět silnice do Krkonoš.

Kníže Rohan se chtěl arcivévodovi zavděčit a výšinu dal nazvat jeho jménem a zároveň se rozhodl, že na vrcholu nechá na počest této vzácné návštěvy vztyčit vyhlídkovou věž. Základy byly položeny již 27. 7. 1847, což bylo měsíc po arcivévodově návštěvě. Věž byla postavena do výšky šesti metrů, ale potom zůstala na dlouhý čas nedokončena.

Dle legendy předpověděla jistá cikánka smrt knížeti Rohanovi po dokončení stavby rozhledny… Na jejím stavu se postupně podepisovaly povětrnostní vlivy, vandalství, a výstup na ni se stával velmi nebezpečným. Majitel panství nechtěl dokončit stavbu věže a dlouho odmítal i prodej pozemku. Až v roce 1888 se podařilo obci Příchovice pozemek i se zbytky věže odkoupit za 400 zlatých.

Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.

Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

Otevírací doba: duben PO-NE 10:30 – 17:30, květen – červen ÚT-NE 10:30 – 17:30, červenec – srpen PO-NE 10:30 – 18:00, září – říjen ÚT-NE 10:30 – 17:30, listopad – prosinec PO-NE 10:30 – 17:30.

Vstupné je 10 Kč.

K rozhledně můžete vyjet autem. U chaty Hvězda je placené parkoviště.

Rozhledna Štěpánka