Nejstarší železnou rozhlednu v České republice najdeme v Jizerských horách na vrchu Slovanka (dříve Seibtův vrch).

Stejnojmenná rozhledna leží v nadmořské výšce 820 m n. m. a byla zde postavena roku 1887 třemi sekcemi Horského spolku (jablonecká, janovská a josefodolská). Jednotlivé kovové díly byly dovezeny až z Vídně, kde věž stála na Světové výstavě. Přilehlá chata po úderu blesku v r. 1895 vyhořela a nová byla postavena až v roce 1928.

Hlavním problémem pro Slovanku v dalších letech byl velký nedostatek financí na její údržbu, a tak chátrala. Nejprve byl vstup pouze na vlastní nebezpečí a kolem roku 1997 se rozhledna stala nepřístupnou. Pomocí Občanského sdružení na záchranu Slovanky byla rozhledna opět v roce 2000 otevřena. Jména sponzorů a drobných dárců najdete na štítcích každého schodu věže. Od roku 1999 je z rozhodnutí Ministerstva kultury ČR chráněnou technickou památkou. Z plošiny ve výšce 14 metrů uvidíte Jablonec nad Nisou i Liberec.

Rozhledna o celkové výšce 11 metrů je opatřena podezdívkou o výšce 4 metry. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 10 metrů a vede k ní 56 schodů. Po jejich zdolání se vám naskytne výhled na Jablonec nad Nisou, Liberec, Ještěd, Jizerské hory, Český ráj a Krkonoše.
K rozhledně Slovanka se dostanete od rozhledny Bramberk po červeně a dále po zeleně značené trustické trase, z Dolního Maxova po modré, z Josefova Dolu po červené, z Janova po zelené nebo červené a z Hrabětic po zelené turistické trase.
Rozhledna je celoročně volně přístupná. Vstupné dobrovolné.