Kulturní památka Hrádek – Burgsberg PDF Tisk

– zdaleka viditelná dominanta města Varnsdorfu, tyčící se na znělcovém vrchu na pomezí měst Varnsdorfu a Seifhennersdorfu do výšky 467 m.n.m. nad silničním přechodem do Německa, prakticky na státní hranici.

Tento objekt si vybudovali varnsdorfští členové místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Cílem jejich snažení bylo vlastnit stejně okázalé sídlo, jakým se mohly pochlubit např. horské spolky v Ústí nad Labem nebo v Teplicích, či jaké ve stejné době plánovali postavit jejich kolegové v Liberci a v Jablonci. Vstříc varnsdorfským turistům vyšel městský stavitel Anton Möller, který zdarma vypracoval dvě varianty architektonického návrhu.

První připomínala spíše mohutný středověký hrad a její přijetí nepřicházelo v úvahu už kvůli vysokým nákladům. Schválen byl druhý návrh, který počítal s účelovou stavbou, zahrnující kromě společenských prostorů též restauraci, ubytovací prostory a 29 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Stavba vyhlídkové restaurace na Hrádku začala 11. května 1903.

Pod rozhlednou se nachází malé parkoviště, kde lze nechat auto. Z centra Varnsdorfu se vydáme ulicí 5. května, zabočíme do ulice P. Bezruče, ze které odbočíme vlevo do vrchu ulicí Hradní až na malé parkoviště. Je možné se orientovat podle místního značení. Nejbližší železniční stanice se nachází ve Varnsdorfu (žel. trať č. 089 Rybniště – Liberec). Na rozhlednu se dostaneme ulicemi města podobným způsobem jako autem. Cesta je dlouhá cca. 3,5 km.

Rozhledna nabízí nádherný kruhový výhled. Vidět je zejména město Varnsdorf a německé městečko Seifhennersdorf. Samozřejmě jsou vidět i okolní vrcholky Lužických hor a za dobré viditelnosti i Jizerské hory a Krkonoše

Otevírací doba

duben – září říjen – březen
PO – NE ÚT – NE
10.00 – 18.00 12.00 – 16.00

Vstupné

Dospělí 25,- Kč
Děti (od 6 let) 15,- Kč