Rozhledna na Strážném vrchu stojí na znělcovém kuželu vysokém 601 m n.m. nad obcí Merboltice. Milovníci dalekých výhledů si z rozhledny užijí jedinečný kruhový výhled na okolní krajinu Českého středohoří, Českolipska i Lužických hor.

Málokterá rozhledna si před svým postavením prošla takovými nesnázemi, jako právě rozhledna na Strážném vrchu. Přestože o její stavbě bylo rozhodnuto již roku 2001, realizace se dočkala až o čtyři roky později. Téměř patnáct firem odmítlo rozhlednu postavit, většinou kvůli špatnému přístupu. Až v létě roku 2005 se stavby ujala místní malá stavební firma Jan Kneifl a syn, která postavila i přístupovou cestu. Dřevěná rozhledna začala sloužit turistům v listopadu 2006.

Z rozhledny se otevírá nečekaně nádherný kruhový výhled do Českého středohoří, na Krušné hory, Říp, elektrárnu Mělník, Českolipsko, Lužické hory, vrchol Klíč, Benešov nad Ploučnicí, ale dohlédnete také na sousední rozhledny – Kohout a nad Náčkovicemi i na vysílač Buková hora.

K rozhledně se dostanete po místním značení z obce Merboltice (modrá značka), auto můžete nechat v obci, cesta je dlouhá asi 1,5 km. Nejbližší železniční zastávkou je Starý Šachov (na žel. trati Děčín – Česká Lípa), odtud je to k rozhledně asi 5 km.

Z historie vrcholu: na Strážném vrchu stávala v roce 1893 turistická chata s dřevěnou vyhlídkovou věží. Ta zde však stála pouze do první světové války. Sdružení přátel přírody vybudovalo roku 1925 novou kamennou věž o výšce 10 metrů, která se bohužel vlivem svého havarijního stavu rozpadla v roce 1963 za silné bouře. Nové rozhledny se tedy vrchol dočkal až v novém tisíciletí.

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná

Přístup: Auto – ze silnice č. 263 z Horní Police do Kravařů na konci obci Heřmanice odbočte doprava na Velkou Javorskou. Již od této odbočky sledujete zeleně značenou turistickou trasu, která vás provede celou obcí Velká Javorská až těsně pod vrcholem Havraního vrchu (i zde stávala na přelomu 19. a 20. století dřevěná rozhledna). Auto můžete nechat tady, ale polní cesta je sjízdná i dál (zákaz vjezdu zde není) až pod vrcholem Strážného vrchu. Na něj vás z Havraního vrchu dovede zeleně značená odbočka – trojúhelník na bílém podkladu. Vlak – nejbližší vlaková zastávka se nachází v Horní Polici. Až na Havraní vrch vede zeleně značená turistická trasa, zde odbočíte doprava po již zmíněně zelené odbočce. Celková délka trasy je 5 km.