Jako stvořená pro vyhlídku je osamocená pískovcová skála na konci hruboskalského hřebene, na jeho nejsevernějším výběžku nad městem Turnov. Však si toho již v počátcích turistiky všimli zdejší turnovští turisté a již v roce 1892, kdy jejich klub vznikl, si dali za úkol skálu zpřístupnit a vybudovat na ní vyhlídku. A tak o dva roky později, na počátku turistické sezóny v roce 1894, mohli první turisté vystoupat po přímém dřevěném schodišti na skálu opatřenou ocelovým zábradlím a dosytosti si užít nádherných výhledů.

Samotné otevření vyhlídky bylo samozřejmě jako vždy v té době spojeno s velkou slávou, na kterou se dostavily davy rozhleduchtivých turistů. Již pár let po zprovoznění však nastaly problémy s dřevěným schodištěm, které vystavené nepřízni počasí chátralo a muselo se často a pravidelně opravovat. Proto došlo v roce 1908 k jeho výměně, dřevěná konstrukce přímých schodů, vedoucích z plošiny u skály, byla nahrazena ocelovým točitým schodištěm. To se vlastně zachovalo, ve své původní podobě, díky dobré údržbě a nátěrům až do dnešních dnů.

V době rekonstrukce schodiště přibyl k rozhledně i zděný stánek s občerstvením. Ten si za první republiky pronajal k užívání a přivýdělku do důchodu pan Jan Kos, aktivní turista, průvodce a velký znalec krajiny Českého ráje. Ten zde nabízel nejen občerstvení, ale i turistické suvenýry a vystavoval zde i rozsáhlou sbírku autogramů význačných osobností, které měl tu čest provázet na jejich toulkách nejen po Českém ráji. Díky velkému zájmu turistů byl zboku zděného stánku postaven i dřevěný prosklený přístavek pro zákazníky, aby se mohli v případě nepříznivého počasí ukrýt. Zděný stánek s občerstvením občas funguje v turistické sezóně i dnes.

Skála Hlavatice má výšku přesahující 12 metrů a plocha skály upravená pro potřeby výstupu betonem a dvěma tesanými schody leží v nadmořské výšce 380 metrů nad mořem. Na vyhlídku vede železné točité schodiště zabezpečené zábradlím se 36 stupni z pochozího plechu.

K vyhlídce se dostaneme pěšky poměrně pohodlně stoupáním po červené značce (Zlaté stezce českého ráje) od železniční zastávky Turnov město. Cesta stoupá po schodišti skrz chatovou osadu a domky místní části Mašov a dále pěšinou kolem Penzionu pod Hlavaticí asi 2 km až k úpatí skály. Od vyhlídky Hlavatice také pokračuje populární a pohodová hřebenová cesta po Hruboskalských vyhlídkách, přes hrad Valdštejn, až k zámku Hrubá Skála. Auto je možné nechat u silnice u Penzionu pod Hlavaticí, případní cyklisté by měli místo schodiště skrz Mašov, použít klikatou asfaltovou silnici – terén však není pro kola moc příznivý.

Z vyhlídky se nám naskytne nádherný výhled do kraje na celé město Turnov, na Jizeru, v dáli Ještěd a ještědský hřeben, na západě třeba Bezděz a Ralsko či na severovýchodě kozákovský hřbet. Vyhlídka je opatřena měděnou orientační tabulí s názvy objektů, které vidíme před sebou