Vrchol kopce Přední Žalý (1019 m n. m.) mezi Beneckem a Vrchlabím patřil od počátku 19. století k oblíbenému turistickému cíli kvůli krásnému výhledu na Krkonoše. První jednoduchá dřevěná rozhledna, či spíše zaměřovací bod, zde byla vystavěna roku 1836. Oblíbenou vyhlídku přerostl les a roku 1888 zřídil spolek Riesengebirge-Verein z Vrchlabí kovovou montovanou rozhlednu o výšce 15 metrů. Vedle této rozhledny nechal Jan hrabě Harrach postavit roku 1890 dřevěnou výletní restauraci s verandou. Kovová rozhledna byla po pouhých 4 letech v havarijním stavu a okresní hejtmanství nařídilo její demolici.

Současnou kamennou rozhlednu nechal vystavět Jan hrabě Harrach z podnětu jilemnického odboru Klubu českých turistů roku 1892. Na počest rakouského císaře Františka Josefa I. byla rozhledna označena jeho jménem a 7. září téhož roku byla otevřena veřejnosti. Spolu s rozhlednou souvisela výstavba přístupové cesty na Žalý od Mrklova. Roku 1900 původní restaurace vyhořela a na jejím místě vznikla nová dřevěná restaurace, která sem byla přenesena z Jubilejní zemské výstavy v Praze. Tato restaurace zanikla během 2. světové války a na jejím místě byla v roce 2009 vystavěna kopie restaurace podle projektu arch. Klose.
Z rozhledny je skutečně dobrý rozhled a to na Krkonoše a Podkrkonoší – např. Kotel, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, Černou horu, Luční boudu i Sněžku. Spatřit lze i vzdálená místa, např. siluety Ještědu, Bezdězu, Ralska, Trosek i Zvičiny.

Jde o jedinou kamennou rozhlednu v Krkonoších.

Lokalita: kopec Přední Žalý, cca 5km severozápadně od Vrchlabí, cca 35km severozápadně od Trutnova

GPS: 50°39’29.517″N, 15°34’20.585″E

Nadmořská výška: 1019m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 1892

Oficiální zpřístupnění: 7. září 1892

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 16,5m

Počet schodů: 89

Otevírací doba: denně od 10 do 17hod.

Zdroj. Město Vrchlabí

 

Jak se dostat k rozhledně

Z Vrchlabí se dejte směrem na Špindlerův Mlýn a v Herlíkovicích použijte sedačkovou lanovku. Od horní stanice lanovky je to k rozhledně 200 metrů.

V Jilemnici Hrabačově odbočte směrem na Benecko. Po projetí Dolních Štěpanic se držte vpravo, směrem na Mrklov. Po projetí osady se na kopci dejte vlevo, ke Zlaté vyhlídce. Za Hotelem Diana je odbočka, vedoucí k rozhledně, vzdálené cca 1,5 kilometru.