32 metrů vysoká vyhlídková věž se 155 schody je dominantou památkového objektu Lidových sadů v Liberci. Uváděná výška vychází z dobových zdrojů, některé pozdější údaje uvádějí také výšku 33 nebo 35 metrů a věž doposud nebyla přesně změřena. Vyhlídková věž je zakončena předsazeným vyhlídkovým prostorem s hrázděným zdivem a převýšeným valbovým zastřešením. Do zdi věže je na zahradní straně zapuštěn pískovcový městský znak s letopočtem 1901 připomínajícím dokončení stavby.

Budova byla postavena podle projektu norimberského architekta Jakoba Schmeissnera libereckým stavitelem Adolfem Hornem v letech 1900 – 1901 a nese zajímavé znaky romantismu i secese. Dnešní Kulturní centrum Lidové sady (dříve PKO) patří mezi tradiční kulturní zařízení města, kde se pravidelně konají koncerty, taneční kurzy, festivaly, slavnosti, výstavy a společenské plesy.

K objektu patří rozsáhlá zahrada a veřejnosti přístupná věž budovy nabízí zajímavý pohled na město i nedaleké hřebeny Jizerských hor. V letním období za příznivého počasí je pro nejmenší návštěvníky připraven tzv. „Dětský koutek“ s množstvím různých zábavných atrakcí, který najdete přímo naproti budově Lidových sadů.

Věž – 35 metrů vysoká dominanta památkového objektu Lidových sadů v Liberci se 155 schody sloužila od roku 1901 až do poloviny padesátých let, kdy byla z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Kompletní rekonstrukce věže byla provedena v květnu 1998 podle projektu Ing. Františka Čejky. Nyní je vyhlídková věž opět přístupná veřejnosti.

Otevřeno:

celoroční provoz

 

Vstupné:

základní                                                  20 Kč

zlevněné                                                 10 Kč

(děti od 10 let, studenti, senioři od 65 let)