Vlkova věž je postavena v gotickém slohu, vznikla pravděpodobně ve 14. století a je posledním zbytkem původního opevnění z doby krále Přemysla Otakara I. Přístupná byla věž pouze do 1. patra a to přímo z hradebního ochozu po dřevěném žebříku, který si vojáci vytahovali do věže, aby byli chráněni proti vpádu nepřítele.

Věž je součástí hradeb, což lze vidět z oken na jihozápadní straně a z oken na protější – severovýchodní straně. Dnes je věž vysoká 32 m, na dřevěný ochoz vede 123 schodů. Věž se při válkách a bitvách o město stávala terčem nepřátelských útoků, kterým musela odolat. Proto má velmi silné zdi – 2,20 m. Ve zdech jsou různá okna – hlásná, strážní, hlídková, střílny a další. Malá dvířka těsně pod ochozem sloužila jako záchod, který nebyl splachovací, ale „padací“ a nazýval se „prevet“.

Schodiště ve věži není původní, ale pochází z roku 1960, kdy se věž opravovala. Dříve zde byly zřejmě dřevěné ochozy na způsob dnešního lešení, propojené žebříky, které si vojáci vytahovali na jednotlivá podlaží, aby byli chráněni proti nepříteli, pokud by se jim dostal až do věže.

Od dubna 2013 se na věži otevře Informační centrum Voc Znojmo. Dozvíte se zde vše potřebné o místních vinařstvích a vinařských akcích, samozřejmostí budou také ochutnávky vín.