Opravdu nevšední minulost je spojena s rozhlednou na návrší u obce Libníkovice na Královéhradecku. Ještě než zde byla současná železná věž vztyčena, stávala na jejím místě mohutná „Národní lípa“. Ta se honosila tak košatou korunou, že v ní koncem 19. stol. nechali místní občané zbudovat dřevěnou plošinu s žebříkem. Ta unesla i 25 hudebníků a nezřídka kdy se zde konávaly lidové slavnosti a koncerty. Oblibu si místo udrželo až do roku 1925, kdy lípa padla za oběť silné vichřici.

Pět let po této události se zastupitelé obce rozhodli postavit na místě památné lípy rozhlednu. Díla se ujal třebechovický zámečník Josef Černý. Celkem si výstavba vyžádala téměř 17 tis. korun, částku z velké části nashromáždili sami občané. Slavnostní zprovoznění 15 metrů vysoké rozhledny proběhlo 12. července 1930. Celková výška rozhledny je 15 m a na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 70 shcodů.

Přístup: Rozhledna se nachází na zalesněném návrší severně nad Libníkovicemi. Ze silnice na Výravu k ní odbočuje vlevo lesní cesta (cca 200m). Odbočka je značená směrníkem cyklostezky č. 4166.

Výhled z rozhledny je značně omezený díky okolním vyšším stromům, přes jejich vrcholky je možný pouze východním směrem do polabské nížiny.

Razítko rozhledny lze získat v LibníkovicÍch u Remsových v čísle popisném 38 (druhý dům za obecním úřadem vpravo směrem na Jílovici). Taktéž lze na tomto místě zakoupit pohlednici rozhledny v ceně 6,- Kč/kus.

Rozhledna je volně přístupná.