Jedna z dominant lázeňského města Teplice se nachází na jednom ze zdejším návrší na Letné – jedná se o původní restauraci s rozhlednou, která zde byla vystavěna v roce 1897 z iniciativy Horského spolku, který sdružoval zájemce o turistiku a podporoval turistické aktivity v Krušných horách a Českém Středohoří (stál např. u vzniku rozhledny s observatoří na Milešovce). Honosná stavba na Letné byla dílem stavitele Gustava Jirsche.

Horský spolek zde měl své spolkové místnosti a v patře se též nacházela ubytovna pro studenty na prázdninových cestách, právě tak jako stylová restaurace. Na přelomu 19. a 20. století se v zahradní kavárně během léta konaly též večerní symfonické koncerty. Dominantní stavba, kterou pak hojně navštěvovali nejen Tepličané, ale zejména lázeňští hosté na svých vycházkách do přírody, dostala vznešené dobové pojmenování Stráž císaře Františka Josefa (po 1. světové válce přejmenována na Vysoká stráž, později se objektu též říkalo Kozí nebo Malý Hrádek). V roce 1899 přešla z finančních důvodů, kdy nebyl Horský spolek schopen splácet dluhy, do majetku města Teplice.

Po 2. světové válce zůstal objekt bez péče a pomalu chátral. Byl sem umístěn výtvarný ateliér a později amatérská radiostanice. Letné nepomohla ani privatizace v roce 1991, kdy se ji tehdejší majitel Jiří Ryvola snažil zrekonstruovat a umístit sem nahrávací studium. Nevyšel ani projekt přestavby v luxusní vyhlídkovou restauraci zastavený krátce po zahájení prací. Jako naprostá ruina byl objekt v roce 2003 odkoupen v aukci od Komerční banky společností Viamont a.s., která jej v letech 2007-08 kompletně opravila podle dobových fotografií. Společnost zde zřídila svoje školící středisko. Celkem si opravy vyžádaly 50 mil. Kč, z toho 18 mil. Kč činila dotace od Czech Investu. Samotná věž, která není součástí vzdělávacího zařízení, byla zrekonstruována na náklady společnosti (10 mil. Kč). Od jara 2014 se stala provozovatelem teplické Letné společnost Terahertz, s.r.o. Nicméně od října 2015 je objekt nabízen jistou realitní agenturou k prodeji za částku 35 mil. Kč.

Počet schodů: celkem 91 – po 25 kamenných stupních se vystoupí na první vyhl. plošinu (výška 4,3m), po dalších 40 schodech pak na druhou plošinu (výška 11m) a nakonec po 26 stupních ocelového spirálového schodiště umístěného ve věžičce se ocitneme na nejvýše položené terase ve výšce 15,7m

Výhled je na Teplice, Krušné hory, České Středohoří

Otevírací doba: vyhlídka není aktuálně standardně přístupná