Rozhledna Rozálka zvaná dnes Tyršova rozhledna (Tyršova rozhledna je uváděna i na směrových tabulích v Žamberku) byla postavena na Kapelském vrchu (470 m) na okraji města Žamberk podle plánů Theodora Petříka, jenž projektoval rozhlednu Hýlačka u jihočeského města Tábor.

Rozhledna Rozálka (Tyršova) svým tvarem připomíná husitskou hlásku. Svou podobu rozhledna mírně změnila v letech 1957 a 2004, kdy byl na krovu rozhledny vyměněn šindel za eternit a doplněn dřevěný strop ve vstupní hale rozhledny.

Rozhledna na Kapelském vrchu byla otevřena během státního svátku – 28.10.1932 a dostala jméno Tyršova. Přesto dodnes řada publikací uvádí její jméno Rozálka, které asi převzala od blízké kaple, která byla postavena po velkém moru. Však vás k rozhledně přivede i ulice Na Rozálce. Výška rozhledny činí 20 m. Uzavřená vyhlídková plošina, na kterou vede 76 schodů, se nachází ve výšce 16 m. Nad vyhlídkovou plošinou je ještě jedno patro, kam se dostanete po úzkých schodech (žebříku), výhledy jsou možné z malých oken.

Dvacet metrů vysoká věž má dvě vyhlídkové plošiny. Z hlavního ochozu se otevírá kruhový výhled na Orlické hory, Králický Sněžník, Bukovou horu, Suchý vrch a Czarnou góru v Polsku. Za příznivých podmínek je možné vidět hřebeny Krkonoš.

Rozhledna je součástí osmikilometrového výletního okruhu městem, jenž návštěvníky provede zajímavými místy Žamberka.

Otevírací doba rozhledny
Víkendy květen a říjen, 1.-14. června a 16.-30. září
Denně od 15. června do 15. září
Státní svátky 1. května, 8. května, 5.-6. července, 28. září, 28. října
V uvedené dny otevřeno od 10:00 do 17:00 hodin i v případě nepříznivého počasí.
Vstupné: 15,- Kč dospělé osoby, 10,- Kč děti, studenti, důchodci, ZTP, děti do 3 let zdarma