Jedním z mnoha krásných míst naší vlasti je bezesporu Šumava. Jednou z jejich bran je historické město Sušice, ležící v údolí mezi vrchy Svatobor 845 m n. m. a Kalovy 727 m n.m., na březích zlatonosné Otavy. A přímo nad městem na vrcholu Svatoboru se tyčí 31,6 m vysoká rozhledna s turistickou chatou.

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ti, kdož vyšplhají po 182 dřevěných schodech nahoru budou odměněni krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.

Kamenná rozhledna stojící západně od města Sušice je vysoká 31,6 m a krytá vyhlídková plošina je ve výšce 28 m. Na parkoviště pod rozhlednu vede úzká cesta přes obec Odolenov odbočující ze silnice Sušice-Hrádek vlevo. Z vrcholu lze dohlédnout na hraniční šumavské hvozdy, za dobré viditelnosti je vidět i hrad Přimda, Radyně u Plzně či Velhartice. Na východě můžete spatřit mimo Strakonicka a Písecka také Českomoravskou vrchovinu na obzoru.

Svatobor je místem, které bylo zřejmě osídleno již v dávné historii. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po primitivní polozahloubené chatě ze střední doby kamenné (10.000 – 8.000 let před n.l.). U paty Svatoboru bylo objeveno i pohřebiště původní slovanské osady Sušice. Pro Slovany byl Svatobor posvátným místem – hájem, sídlem pohanských bohů tvořený prastarými duby. Byl místem nejen kultovním ale i soudním. Každého druhého dne v týdnu se tam scházel lid se svým vládcem a knězem k soudům. Z vrcholu Svatoboru pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla, vyzvednutý roku 1868. O Svatoboru se vypráví mnoho pověstí, uvádí se, že pod horou je velké podzemní jezero.

První kamenná rozhledna a přilehlá útulna byly na Svatoboru postaveny v letech 1898 a 1900. Bohužel chata v roce 1905 vyhořela a byla poškozena i rozhledna, která se začala nebezpečně naklánět. V roce 1926 byla rozhledně naměřena odchylka 102 cm a a roku 1934 se stavba definitivně zřítila. Již v témže roce, během 3 měsíců, však už stála rozhledna nová i s horskou chatou.

V horské chatě alpského stylu je možnost ubytování s kapacitou 22 lůžek a možností dalších maximálně 8 přistýlek. 8 pokojů má svůj balkon s úžasným výhledem na Poledník, petrovicko, Hartmanice, Dobrou Vodu a nejvyšší horu Šumavy, bavorský Velký Javor. Domácí mazlíčci sem mají bohužel přístup zakázaný.

Jak na vrchol?

Pěšky
Červená
turistická značka: sušické náměstí – Scheinostovo zátiší – rozhledna. Celková délka trasy 3,5 km

Modrá turistická značka: sušické náměstí – úbočí Svatoboru, dále po žluté turistické značce: úbočí Svatoboru – rozhledna. Celková délka trasy 4 km

Oranžová pavučinka (součást Sušické pavučiny): sušické náměstí – Scheinostovo zátiší – Hadí stezka – rozhledna. Celková
délka trasy 4 km
Na kole
Cyklotrasa č. 2031: Sušice (ul. Pod Svatoborem) – Scheinostovo zátiší – rozhledna. Celková dékla trasy 3,5 km
Autem
Sušice – směr Hrádek u Sušice (silnice č. 187) – Odolenov (silnice č. 18721) – Svatobor. Celková délka trasy cca 9 km