Tato 68 m vysoká příhradová věž vznikla z důvodu distribuce signálu mobilní sítě T-Mobile pro oblast Plzně. Zároveň byla na přání města Plzně ve výšce 23 m zřízena vyhlídková plošina na níž vede točité schodiště. Rozhledna měla být otevřena pro veřejnost již v době postavení, tedy v roce 2001.

Byl však problém s výběrem provozovatele, až v roce 2003 se provozování ujal pan Alois Mach. Na konci roku 2005 byla však rozhledna uzavřena. V roce 2006 se provozování ujalo plzeňské gymnázium Františka Křižíka, které otevírá rozhlednu vždy v pátek odpoledne a o víkendech a zároveň také na rozhledně pořádá různé akce.

Sylvánský vrch se nachází na okraji Plzně ve čtvrti Sylván, cca. 3,5 km SZ z centra města. Rozhledna je postavena ve výšce 403 m n.m.

K rozhledně se dá dostat autem. Pojedeme ulicí Karlovarskou, kterou také budeme za světelnou křižovatkou pokračovat vlevo a dojedeme až k rozhledně. Pěšky je to nejblíže od tramvajové zastávky Sokolovská (tramvajová linka č. 4 Bory – Košutka). Půjdeme také ulicí Karlovarskou. Cesta je dlouhá asi 1,5 km.

Rozhledna nabízí kruhový výhled a je možné z ní vidět město Plzeň, ostatní dvě plzeňské rozhledny Chlum a Krkavec, hrad Radyni nad Starým Plzencem, dále za dobré viditelnosti například vrcholky Šumavy a Brd.

Otevřeno: duben – říjen pátek 15.00–18.00, sobota, neděle, státní svátky 10.00–18.00

Vstupné: dospělí 20 Kč, děti a studenti 10 Kč

Eozhledna Sylvánský vrch