Podnět k výstavbě první rozhledny na Háji dal v meziválečné době šumperský odbor Klubu československých turistů spolu s vojáky místní posádky. Pro stavbu rozhledny byl vybrán kopec Háj (631 m.n.m.), vzdálený jen několik kilometrů severozápadně od Šumperka, místo, které pro své pěkné prostředí a daleké výhledy na panorama Jeseníků bylo již dříve hojně navštěvováno turisty. Podle dobových map nesl vrchol název Senová. Ten vznikl zkomoleným překladem německého názvu.
V 17. století byl totiž starý český název Háj poněmčen na Haj – později Heukoppe (Heu = seno) a teprve zpětně převeden na Senovou.
Obrat nastal po listopadu 1989, kdy se do povědomí veřejnosti znovu dostaly diskuse o znovuobnovení věže. Výstavby rozhledny Háj se ujaly obce, v jejichž katastru se stavba nachází – Šumperk, Bludov a Ruda nad Moravou. Na financování se dále podílel bývalý okresní úřad v Šumperku a telekomunikační operátoři.
Architekti Ing. Vladimír Malaska a Ing. Ivo Barvíř navrhli novostavbu v původním duchu Štefánikovy věže. Celková výše je 29 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 m a k jejímu dosažení je zapotřebí zdolat 134 schodů. Celá stavba, mimo základů, je dřevěná, proto platí ve věži i jejím blízkém okolí přísný zákaz kouření a rozdělávání ohně. Z rozhledny na vrcholu Háje je krásný výhled na Šumperk a hřeben Hrubého Jeseníku.
Rozhledna na Háji je dominantou hned dvou moravských měst – Šumperka a Bludova. Zatímco v Šumperku tvoří významnou dominantu města na JZ, v Bludově je vrchol Háje nejvýraznějším vrchem nad SV okrajem města.
Rozhledna Háj je otevřena za dobré viditelnosti, v zimě navíc za dobré pěší dostupnosti.
K rozhledně vede cesta ze Šumperka po žluté a dále zelené turistické značce nebo z obce Bludov po modré a zelené TZ. Na posledním úseku cesty náročné stoupání (převýšení asi 130 m na 0,5 km).