Rozhledna Velký Lopeník v Bílých Karpatech je 22 metrů vysoká stavba z dubového dřeva, která se nachází na stejnojmenném kopci (911 m.n.m.). Rozhledna má podobu dřevěné příhradové konstrukce s kamennou základnou. Dubová konstrukce rozhledny však začala po několika málo letech od postavení podléhat hnilobě a plísni. Ve spojení s drsným horským počasím se technický stav rozhledny začal rychle zhoršovat, proto se obec Lopeník rozhodla, že ji nechá natřít volskou krví, která by měla dřevěné části ochránit. Nátěr však nakonec proběhl pouze symbolicky, protože se nenašel žádný „dárce“ tohoto speciálního nátěru.

První dřevěná rozhledna stála na vrcholovém temeni Velkého Lopeníku prý ještě před II. světovou válkou. Dnešní stavba byla zbudována roku 2005 dle návrhu studia New Work. Po překonání 101 schodů se z vyhlídkové plošiny otevírá kruhový výhled.

Tenje impozantní a za dobré dohlednosti neskutečně daleký jak směrem na Slovensko, tak na Moravu. Pozorovat můžete Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a za výjimečné dohlednosti i Jeseníky.

Na travnaté pláni pod věží slouží k odpočinku bytelné dřevěné lavice, poučení přináší dvě informační tabule – jedna na moravské, druhá na slovenské straně hory.

Na vrchol Velkého Lopeníku vedou čtyři výstupové trasy. Nejfrekventovanější je cesta ze sousedního Mikulčina vrchu, který patří ke známým a vyhledávaným rekreačním lokalitám Zlínského kraje.

Také frekventovaný, avšak poněkud náročnější je výstup po žluté a zelené od chaty Lopeník ve stejnojmenné obci na severním úpatí hory, kde lze dobře zaparkovat.

Nejméně používaný výstup na Lopeník vede od západu po zelené z Bošácké doliny, která je komunikačně nejhůře dostupná a chybí v ní turistické zázemí v podobě chaty či hospody. Zkrátka kde nic není, nikdo nechodí!
Pokud byste chtěli k rozhledně na Lopeníku vystoupit nejhezčí cestou, pak vyrazte po modré značce z Nové Bošáce, která je v širokém okolí proslulá vynikající slivovicí. Prý nejlepší na Slovensku.

Rozhledna je celoročně otevřená. Vstup na rozhlednu je na vlastní nebezpečí. V sezóně bývá otevřen kiosek s občerstvením, kde je možné zakoupit turistickou známku a jiné turistické materiály. Návštěvníkům jsou k dispozici lavičky, otevřené ohniště, pramen s vodou, dřevěný přístřešek a suché WC.

Vstupné se platí pouze v sezóně, a to od středy do neděle 10:00 až 18:00 hodin, otevřeno je však nonstop.