Dnešní rozhledna ve tvaru husitské hlásky není na Velkém Blaníku první vyhlídkovou stavbou. První rozhlednu zde nechal postavit pražský kardinál Schönborn roku 1895. Jednalo se o 20 m vysokou dřevěnou konstrukci. V roce 1936 se však stavba zřítila. Potom roku 1939 rozhodl KČT o postavení nové rozhledny. Projekt vypracoval architekt Alexandr Hanuš. V roce 1940 byla stavba 29 m vysoké věže zahájena a v roce 1941 otevřena, ještě téhož roku byla však uzavřena. Znovuotevřena byla 1944. Po válce byl u rozhledny postaven i otevřený oltář. V roce 1977 byla rozhledna opravena, kdy však již patřila obci Louňovice pod Blaníkem, které patří dodnes.
Rozhledna je postavena na samém vrcholu Velkého Blaníku, ve výšce 638 m n.m. Vrchol je vzdálen asi 7 km J od města Vlašimi.
Autem se dá zajet na parkoviště pod vrch Velký Blaník. Parkoviště se nachází v sedle mezi Velkým a Malým Blaníkem u silnice mezi obcemi Louňovice a Načeradec. Na vrchol nás povede červená TZT. Cesta je dlouhá asi 1 km. Vlakem lze nejblíže dojet do stanice Vlašim (žel trať č. 222 Benešov u Prahy – Trhový Štěpánov. Cesta vede taktéž po červené TZT a je dlouhá asi 8 km.
Z rozhledny je možné vidět obec Louňovice, město Vlašim, Voticko, Mladovožicko a např. Českomoravskou vrchovinu. Za dobré viditelnosti je možno vidět na jihu i Šumavu a Novohradské hory. Na sever je možno spatřit i věž pražské Svatovítské katedrály.
Pokud se zpátky k autu nevydáme po červené značce od parkoviště zpět, ale půjdeme směrem na Vlašim a po cca 0,5 km zabočíme vlevo po neznačené cestě, dojdeme ke skále, kde údajně spí bájné blanické vojsko. Místo je označeno, proto ho nelze přehlédnout.
Otevřeno: duben – září úterý – neděle 10:00-17:00, říjen – březen sobota, neděle 10.00-16.00
Vstupné: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč